Иракчаните гласуват днес на парламентарни избори, които мнозина възнамеряват да бойкотират, изгубили вяра в демократичната система, наложена след американската инвазия през 2003 г., предава Ройтерс.
Вотът се провежда няколко месеца по-рано по силата на нов закон, имащ за цел да помогне на независими кандидати – отговор на масови антиправителствени протести отпреди 2 години. Но се очаква управляващият елит, доминиран от шиити ислямисти, да доминира на изборите.
Резултатът няма драматично да промени баланса на властта в страната и в Близкия изток в по-широк план, казват представители на местните власти, чуждестранни дипломати и анализатори.
САЩ, арабски страни от Персийския залив и Израел от една страна и Иран – от друга, се състезават за влияние в Ирак, който е вход за Техеран да подкрепя групировки проксита в Сирия и Ливан.
Поне 167 партии и над 3200 кандидати се съревновават за 329 места в парламента.
Често изборите в Ирак са последвани от месеци на преговори за президент, премиер и кабинет.
Шиитският духовник и популист Муктада Садр, който се противопоставя на всякакво чуждестранно влияние и е съперник на близките до Иран шиитски групировки, се очаква да е първи на изборите.