Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кубинският писател Леонардо Падура гостува в Културния център на Радио Пловдив

Кубинският писател Леонардо Падура ще представи романа си „Човекът, който обичаше кучетата” в Културния център на Радио Пловдив на 27.03.2014г./четвъртък/. Началото на срещата, инициирана от издателя на Падура в България ИК "Жанет 45", ще е в 18.30 часа. 

Издаденият в тринадесет държави роман "Човекът, който обичаше кучетата”, която е преиздаван девет пъти на испански език, е определян от критиката като: "Удивителен роман, хроника на обезсмислянето на комунистическата мечта и на едно от „най-безмилостните, обмислени и безполезни“ престъпления в историята"... 

Интервю с издателя Манол Пейков може да чуете тук:



За автора: 

Леонардо Падура е роден в Хавана през 1955 година. През 2011 г. получава испанско гражданство, но продължава да живее в Куба. Завършил е латиноамериканска литература в Хаванския университет. В родината си става известен с журналистическите си статии и с есетата, посветени на редица кубински и латиноамерикански писатели. Автор е и на множество киносценарии. 

Първоначално литературният му успех извън пределите на Куба се дължи на поредицата криминални романи с главен герой детективът Марио Конде, любимец на читателската публика – заради качествата, които го извисяват, но и заради многобройните недостатъци, които го приземяват. Чрез този разпилян, често пиян и недоволен скептик Леонардо Падура вече 20 години изследва тъмните страни на кубинското общество. Романът

До момента Марио Конде присъства в шест романа – „Съвършено минало”, „Ветрове по Велики пости”, „Маски”, „Есенен пейзаж”, „Сбогом, Хемингуей” и „Мъглата от вчерашния ден”. Всички те са възторжено приети не само от читателите, а и от най-взискателната критика. 

Преведени са на много езици и са донесли на автора си престижни литературни награди като Кафене Хихон (1995), Премио Хамет (1997, 1998 и 2005 г.) за най-добър криминален роман, Наградата на островите (2000) във Франция, Бригада 21 и Реймънд Чандлър (2009), както и няколко отличия на критиката в Куба. 

Отзиви за романа „Човекът, който обичаше кучетата” 

„Ако „Любов по време на холера“ на Габриел Гарсия Маркес превърна романсa в литература, а „Разговор в катедралата“ на Марио Варгас Льоса приложи техники от политическия френски роман-нуво от 1950-те в политическия трилър, кубинският писател Леонардо Падура успява да влезе в канона на латиноамериканския модернизъм с един руски роман.“ 
— The New York Times 

„Удивителен роман, хроника на обезсмилянето на комунистическата мечта и на едно от „най-безмилостните, обмислени и безполезни“ престъпления в историята... Трудно бихме могли да открием по-проницателно изследване на начина, по който комунизмът разяжда човешкия дух и се опитва да оправдае най-чудовищното престъпление.“ — Financial Times 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!