Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 ноември и липсата на имунитет


Имунитет - това явно ще бъде думата на тази седмица, а причината е, че вчера прокуратурата поиска гореспоменатия на шестима депутати от БСП, Воля и ГЕРБ. Като теглим чертата, 44-то Народно събрание се оказа парламента, с най-много поискани имунитети.

Хващайки "думата на седмицата" се замислих, че имунитета на българското общество отдавна е взет и то без да ни питат, без да ни го искат. Няма го. Нямаме имунитет и следователно няма какво да ни предпазва от политически вируси, къде безобидни, като есенна настинка с хрема, къде тежки и остри, като грип с щам H5N1. Няма имунитет, който да ни да ни защитава от стотиците неверни информации,  които виждаме всеки ден. Нямаме имунитет, който да ни позволява да плащаме символични наеми, да паркираме безплатно където си пожелаем, да караме по магистралите с колкото си поискаме, така както могат да правят онези шестимата и останалите 234.

И сега идва логичният въпрос – „Какво е необходимо, за да си възвърнем имунитета?“ – имуностимулатори и витамини, но няма кой да ни ги даде. Пълнят ни само с надути празни балони, скандалостимулатори и спанак с татул.

Но не само имунитет сме загубили през изминалите години. Изгубено у мнозина е чувството за оптимизъм, за това кое е правилно и кое не, за честност. За сметка на други развили се черти от характера на обществото ни – като алчност, разделение, липса на морал.

Сагата с депутатските имунитети ще бъде точно три дни, все пак за другия петък трябва да има нов скандал на седмицата. Но вие го помнете, защото след няколко месеца прокуратурата ще излезе отново и ще каже, че на база обработените доказателства виновни няма, а пък представете си, че станем свидетели на политик, който ще си понесе отговорността и ще бъде наказан.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09