Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5 февруари - Световен ден за безопасен интернет


Днес отбелязваме Световния ден за безопасен интернет, който тази година е под мотото „Заедно за по-добър интернет“. 

Имаме позитивно развитие през последните години, то се забелязва най-вече през последната година, че голяма част от децата надхвърлиха по дигитално-медийните си умения и грамотност средното ниво на възрастните“ – това заяви в интервю на Радио Благоевград Георги Апостолов, координатор в Националния център за безопасен интернет. Според него това от една страна е добре, защото децата по-добре се ориентират в онлайн пространството, навреме успяват да хванат първите сигнали, че нещо не е наред и търсят помощ. 

Но  има и друга тенденция – пада възрастта на децата, на която  започват да ползват интернет. Към края на 2016-та година половината от децата в България преди да навършат 7 години вече са били в интернет. А в началото на 2019 те вероятно са над 60%. Според проучване децата на 3-4–годишна възраст получават своя телефон и таблет, което означава, че вече са 24 часа онлайн. 

Георги Апостолов призова родителите повече да се интересуват за това какво правят децата им в интернет, и най-важното – да говорят с тях  на тази тема. Няма правило –каза Апостолов, кога едно дете да влезе в интернет, родителят е този който решава това като знае какво е нивото на развитие на своето дете. Второ, което е много важно – дали детето трябва да влезе в интернет поради една единствена причина, че неговите връстници вече са там. 

Георги Апостолов насочи вниманието на родителите за навлизането в България на нов опасен комуникатор „Tellonym“, който съществува от 2 години, но в Националния център за безопасен интернет са постъпвали сигнали за инциденти с деца през това рисково приложение. Основният риск е, че през приложението може напълно анонимно да се установи контакт с друг потребител. Тази функция вече се използва както за посегателства от възрастни към деца, така и за онлайн тормоз и обиди между непълнолетни. 

Апостолов препоръча на родителите да проверят дали децата им ползват приложението и ако те не са съгласни да го премахнат, да ги насочат към промяна на настройките, така че детето да може да получава съобщения единствено от регистрирани потребители. Това намалява риска. Също така може да се посъветва детето да блокира веднага потребител, от когото е получило неприятно съобщение.

Георги Апостолов можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09