Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фалшиви новини и постистина

Силвия Петрова

„Фалшиви новини и постистина“ – тема на лекцията, която изнесе гл. ас. д-р Силвия Петрова от катедра „Културология“ във ЮЗУ пред служители от Регионалната библиотека „Димитър Талев“ в Благоевград. 
Събитието бе в рамките на Седмицата на медийната грамотност. „Днес терминът фалшиви новини е разпрострял влиянието си глобално, а значението му се разклонява в множество посоки – от умишлено разпространявани лъжи, през сатира и т.нар. bullsshits, до инструмент, използван от политици за саморазправа с критични, неудобни медии. Един от големите проблеми в съвременната публичност е, че т.нар. политици на постистината /post-truth politics* наричат фалшиви новини всичко, което не им харесва, като по този начин превръщат понятието в оръжие срещу качествената и разследващата журналистика“ – каза д-р Силвия Петрова. 
Пред присъстващите тя сподели, че вариант на фалшивите новини са и т.нар. полуфакти и полуистини, които не могат да бъдат подкрепени от надеждни източници. Фалшивите новини често/но не задължително/, са отнесени под формата на сензация /в заглавията се съдържат думите „шок“, „бомба“, „скандал/. Целта е да предизвикат силно възмущение или антипатия, като същевременно не могат да бъдат подкрепени с конкретни факти.

 

Снимка

В българския контекст връзката между дезинформация и нови медии е особено важна, тъй като българите са едни от най-активните потребители на социални мрежи в Европейския съюз. Чрез онлайн медиите и социалните мрежи фалшивите новини постигат не прост по-широко, а и по-дълбоко присъствие – поредица от споделяния, както и доверието, че новината е споделена от „приятели“ осигуряват по-дълбоко проникване в съзнанието на потребителите“- каза още д-р Силвия Петрова. Тя предложи и основните стъпки как да се предпазим от фалшивите новини и пропагандата.

  1. Задавайте въпроси Знанието не започва със заключение, то започва с въпроси.

  2. Не се палете Когато видите скандално заглавие, прочетете историята преди да реагирате. Установете дали фактите от историята подкрепят истерията в заглавието.

  3. Пазете се от политическите претенции за неизбежност. Някои политици се опитват да заобиколят упоритата работа по защитата на своите политически решения, като избягват дебата.

  4. Разпознайте манипулациите

  5. Идентифицирайте мотивациите и скритите интереси.

  6. Не вярвайте на всичко, което четете




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36

Методи Байкушев: Нов дълг от 14,5 млн. лв. няма да увеличи финансовата тежест за хората

Поемането на нов дълг в размер до 14,5 милиона лева няма да увеличи финансовата тежест за гражданите.  В момента ние плащаме по около 340 000 лева всеки месец главници и лихви по седем кредита. Само миналата година Общината изтегли кредити в размер на 10 милиона лева. През юни месец пък предстои да погасим окончателно дълг от 2019 година. Той е..

публикувано на 19.04.24 в 13:09