Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Външното оценяване на седмокласниците за кандидатстване в професионалните и профилираните гимназии

Снимка: izpiti.net


До днес, 5 юни, се подават заявления от учениците, които желаят да се явят на изпити за проверка на способностите – музика и изобразително изкуство, както и тези, които желаят да се явят на изпит по чужд език. Това съобщи Методи Попов, началник-отдел „Инспектиране и организационно-методическа дейност“ в РУО Благоевград. В ефира на Радио Благоевград той сподели, че подготовката за НВО на седмокласниците върви по график, така, както са изискванията на МОН и нормативните документи. Инструктирани са директорите на училища. Издадена е Заповед за регионалната комисия.

Тази година изпитът по чужд език и проверка на способностите е на 21 юни, по български език и литература – на 17 юни, а по математика – на 19 юни. Съгласно наредба 10, учениците ще положат изпити в училищата, в които са се обучавали.

Няма новости по отношение на изпитите по Български език и литература и Математика. „Реално нещата са както досега“ – каза Методи Попов и допълни: „Изпитът ще бъде единен, но ще има две части. Първата част е с времетраене 60 мин., втората част е 90 мин. Като цяло се запазва формата на досегашното национално външно оценяване“.

Новото и различното тази година е, че учениците ще пишат с черен химикал. Директорите на училищата са инструктирани да подготвят черни химикали. Това изискване е свързано с оценяването в електронна среда, което ще се случи за първи път, независимо, дистанционно, за по-голяма безпристрастност на оценката.

„Да бъдат спокойни, уверени, сигурни, да опреснят знанията си и късмет!“ – това пожела Методи Попов на седмокласниците, които ще се явят на НВО.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28

Милена Статева: Реалният живот е много по-интересен от измислените филми в Холивуд

Милена Статева е доктор по социология, социален психолог , част от авторския екип на платформата „Климатека“. Тя изследва темата как масовата култура, по-специално киното гледат към климатичните промени. „ Киното е изключително важно, защото то създава един балон, в който живеем и който  ни оформя като личности “  подчерта в интервю за Радио..

публикувано на 22.04.24 в 09:19

Анжела Родел: Преводачът изгражда мостове между различни култури

Анжела Родел е американка по рождение и българка по душа. Родена е в щата Уисконсин. Следва в университета в Йейл, където за първи път чува българска народна музика и тя завинаги остава в нейното сърце. От десетилетия живее в България, говори, пее и превежда от български на английски език. През 2014 година получи българско гражданство за..

публикувано на 20.04.24 в 09:36