Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електроуредите ще имат по-дълъг живот след 2021 г.

Една отдавна замисляна реформа в ЕС – въвеждането на т.нар. екодизайн за електроуредите, вече е в ход. Нов пакет от мерки на Европейската комисия ще задължи от 2021 г. производителите на електроуреди да променят досегашната масова практика за „програмирано остаряване“ и кратък срок на експлоатация на телевизори, хладилници, перални, съдомиялни, всякакъв вид електронни дисплеи и други, често използвани в бита, уреди.

Биляна Славчева и Димитър Маргаритов

 „Новите изисквания са формулирани като въвеждане на „правото на ремонт“ и ще задължат фирмите не само да произвеждат електроуреди с по-дълъг срок на експлоатация, но и да осигуряват и поддържат на склад резервни части за поддръжката им в продължение на 10 години. А доставката им – при липса на наличности, трябва да е в рамките максимум на 15 дни“ – коментира за Радио Благоевград Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите.

Димитър Маргаритов

Правилата обхващат още светлинни източници, външни доставчици на енергия, електродвигатели, уреди за заваряване, трансформатори на енергия, както и хладилници за магазини.

Новото законодателство идва в отговор на хиляди жалби от потребители в Европа и Северна Америка, които недоволстват, че техниката им излиза извън строя, щом изтече гаранционният ѝ срок.

 „За този проблем често споделят и българските потребители, затова смятам, че решението на ЕС идва навреме, дори идеята за него да не е пряко свързана с потребителската защита. Разполагаме с проучвания, които показват, че в последните години повече хора са принудени по-често да сменят необходимата им за ежедневието техника. От друга страна – над 70% от потребителите в Германия казват, че са по-склонни, когато нещо се счупи, то да бъде ремонтирано, отколкото да си купуват нещо ново“ – уточни още Димитър Маргаритов.

По думите му, новите мерки няма да засегнат бизнеса, както и поскъпването на цените на електроуредите, макар да се чуват и такива предположения.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Маргаритов:




Според жители на Благоевград, много често се случва, месец или два след изтичането на гаранцията на даден електроуред, той да се повреди. Тогава се търси помощта на сервизите, които не страдат от липса на работа. Според майсторите, „уредите, които са по-лесни за ремонтиране, имат по-евтини части, най-често при тях са проблемите, защото при по-новите електроуреди са по-скъпи частите и хората предпочитат да купят нещо ново, отколкото да се отремонтира“.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Бойка Браткова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28