Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р Валерия Матеева: Съвременните медикаменти позволяват псориазисът да се контролира почти 100 процента

29-ти октомври е Световния ден на псориазиса и на усложненията от него. У нас липсва регистър на заболелите, но се счита, че от псориазис страдат около 150 000 българи. Според пациентски организации преди 30 години болните са били около 18 000.


В здравния час на Радио Благоевград-БНР, гл. ас. д-р Валерия Матеева-дерматолог в УМБАЛ „Александровска“-София заяви, че псориазисът е заболяване, за което се говори повече през последните години, защото все повече се налага тенденцията да се налага като социално-значима болест. Заболяването не е увеличило честотата си през годините, по-скоро болните по-често се афишират, информирани са за новите видове лечение. При лечението на това заболяване подходът към всеки един пациент е индивидиуален. „Псориазисът може да бъде както прост козметичен дефект – с една или две деликатни плаки, така може да засяга и огромни площи от тялото, включително и т.нар. еритродермичен псориазис. При него над 90 процента от кожата е покрита с болестта. Тогава има и обща симптоматика. Обикновено хората, които имат тежък псориазис, имат и придружаващи ставни оплаквания, повишен риск от сърдечно-съдови заболявания“ – каза д-р Матеева. Тя посочи, че когато засегната площ е голяма и има допълнителни ставни оплаквания – тогава терапията е системна. Това означава да се приемат медикаменти през устата, или инжекционно, които са в състояние да овладеят и най-тежкия псориазис. Дерматологът увери, че всички модерни терапии, които се използват в света, са достъпни и за българските пациенти. На провелия се наскоро Европейски конгрес по дерматология в Мадрид, голяма част от презентациите са били свързани със псориазиса. Всяка година излизат нови медикаменти за лечението му, като всеки следващ е по-добър от предишния. Ако до скоро целта е била да се повлияе 50% върху болестта, то днес се работи в посока 75% изчистване, коментира се и до 100% изчистване на заболяването. Дори и най-тежките форми могат да бъдат повлияни с новите лекарства. Според д-р Матеева новите терапии са много добри, но те са за определени пациенти, които се нуждаят от тях. Тя подчерта, че когато болестта засегне вътрешните органи, най-важно е да се обърне внимание навреме на ставите. Когато те са увредени - процесът може да бъде спрян и върнат малко назад, но като цяло това, което псориатричният артрит вземе, много трудно може да се отвоюва от болестта обратно.

Гл. ас. д-р Валерия Матеева дм – дерматолог в УМБАЛ „Александровска“-София увери, че в клиниката се намира път към всеки пациент. Добрата новина е, че псориазисът се контролира и хората могат да живеят с болестта си, но почти свободни от нея.


Чуйте разговорът на Лалка Радкова с гл. ас. д-р Валерия Матеева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28