Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За сватбите и обичаите преди 60 години


Мария Късева е от онези жени, които срещнем ли по пътя си, трудно забравяме. Не само заради споделените истории, които решава да разкаже, а най-вече заради духа, който носи и се усеща като емоция във всяка една нейна дума. А казват, че който има силен дух, носи със себе си и песента. Песен, която споделя с жените от самодейната група към читалище" Съзнание" в Маринка.

 Селото отдавна е станало неин дом, въпреки че се ражда преди 75 години във Вършило. Там расте сред многолюдно семейство, скромно и бедно, разказва тя. Много се трудихме, изхранвахме се със земеделие. Още от дете работих заедно братята си и родителите ми, споделя още Мария.

 Тя завършва 7-ми клас и има огромно желание да учи. Но баща й не й позволява.Така се оказва в местното ТКЗС, където възнаграждението е 20 стотинки на ден. Толкова беше един хляб. Имахме животни, всичко вземаха.Ние ходихме да работим като спомагателни членове, работих наравно с жените.Стопанството даваше някои неща в натура,нямаше пари. Като сте по-голямо семейство, гледаш, че вече си излишна в  тази къща.

 Бях на 16 години, когато се ожених. Родителите ми нямаха нищо против, даже искаха да изляза от къщи. Тогава, който се женеше преди тази възраст, трябваше да ходи до Бургас, до съвета за разрешително. Аз вече имах годините през 1960 година. Мъжът ми Георги беше на 21, беше се уволнил. Той също беше от бедно семейство.Харесал мен. 

Мария не слага бяла рокля на сватбата, а автентична, такава, с каквато са се омъжвали жените на село. За това и за себе си казва, че е една от последните  омъжила се по старите обичаи.

Сватбата започваше от четвъртък на едната седмица и завършваше в неделя на следващата.Булката се подбулва вкъщи, на момъка роднините идват. Сутринта се прави меденица. Пекат се няколко хляба, мажат се с мед. Момите от рода се събират. Играят около тая меденица. Същото нещо се правеше и при момчето. Трахана се вареше.Който искаше от селото, можеше да вземе някакъв съд и да иде да яде трахана, да поздрави хората,които ще имат сватба. 

Всички обичаи спазват Мария и Георги.Жената не трябва да вдига булото през цялото време.Не трябва да говори с другите, може само с някои определени хора.

На младоженците им се налага  бързо да свикнат с новия живот, след 9 месеца  Мария става майка. Грижи се за дома и детето. След години се местят в своя къща в Маринка. Имат две дъщери, внуци и днес  обича да ги съветва как да постъпват, макар че  признава, че днешните младежи са много по-различни от младите преди. 

След 60 години брак, Мария  е убедена, че жената е тази, която сплотява семейството. Важни са обичта и уважението. Особено уважението. С големи отстъпки, от единия,  от другия се постига дълголетие, твърди тя. Това, на което е искала на научи и деца и внуци, е да гледат винаги семейството да бъде сплотено:

 Да не се карат, да се уважават, да си помагат, да не са завистливи, да не са  егоисти!

 Повече в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От детска градина "Златното ключе", БНР Бургас стартира Маратон на четенето

БНР Бургас започна маратон на четенето сред детските градини и училищата в града. Екипът на обществената медия чете на малчуганите едни от най-интересните сюжети от книжката „Приказни истории с БНР Бургас“ . Нашето издание, в което разказите са създадени от деца за деца.  Днес посетихме Детска градина „Златното ключе“.  Възпитаниците му..

публикувано на 09.04.24 в 17:17

БНР-Бургас събира приказни детски истории за осми път

За осми път БНР-Бургас провокира детското въображение и интерес към четенето на книги и създаването на истории! В Международния ден на детската книга напомняме на деца и родители, че проектът на обществената медия „Приказни истории с БНР Бургас“ е отворен и може да изпращате вашите авторски сюжети.  В конкурса могат да участват деца на възраст от 5 до 18..

обновено на 02.04.24 в 13:45
Водещите Алексей Ледов и Атанасия Петрова

Художничката Емилия Николова пред "Детско царство"

Художничка Емилия Николова гостува в седмичното издание на предаването „Детско царство“. Пред водещите Алексей Ледов и Атанасия Петрова тя разказа за увлечението си по изобразителното изкуство: „Рисувам от малка. Това увлечение към създаването на някакви пространствени образи като че ли на човек му е дадено с неговото създаване. То иска да..

публикувано на 31.03.24 в 09:00

Народната певица Златка Ставрева пред "Детско царство"

Народната певица Златка Ставрева бе специален гост в предаването "Детско царство" на 10 март. Пред водещите Надя, Григор и Атанасия Петрова тя разказа за първите си стъпки в народното пеене и фолклорната традиция, която предава на младите. Певицата сподели: "Духът на легендарна Странджа, който нося вече толкова години, е силата на моето ежедневие,..

обновено на 10.03.24 в 16:39

Роза Боянова: Фотев говореше малко, но ронеше бисери

С кампания под надслов „Не е измислица морето и щастието съществува!“ БНР-Бургас отбелязва  90-годишнината от рождението на поета Христо Фотев. Община Бургас и БНР-Бургас обявиха събитията, посветени на поета Христо Фотев Съвместно с Община Бургас медията ни  подготвя биографична експозиция, посветена на житейския и творчески път..

обновено на 06.03.24 в 10:38

БНР-Бургас подготвя изложба за Христо Фотев пред НХК

БНР-Бургас ще отбележи 90-годишнината от рождението на поета Христо Фотев с кампания под надслов „Не е измислица морето и щастието съществува!“ Съвместно с Община Бургас обществената медия подготвя биографична експозиция, посветена на житейския и творчески път на Христо Фотев-роден на Благовещение, отдаден на словото, морето и своя Бургас. Ръкописи,..

публикувано на 23.02.24 в 15:22

Отбелязваме Световния ден на радиото

Отбелязваме Световния ден на радиото. Инициативата е на ЮНЕСКО. Тази година честването ще се проведе за 13-и пореден път, и е под наслов: "Радиото: един век информира, забавлява и образова".  Бургазлия реставрира радио апарати от Втората световна война В епохата на бурно технологично развитие, радиото остава медията, на която се доверяват..

публикувано на 13.02.24 в 10:43