Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 200 онколози участват в научна конференция в Слънчев бряг

Снимка: Clinica.bg

 Над 200 лекари, учени, изследователи, специалисти по здравни грижи дискутират, обобщават опит и коментират лекции по темата „Диагностика и лечение на рецидивиращи и метастазирали тумори“. Деветата конференция по онкология в Слънчев бряг е  организирана от Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология в София. .

Експертите търсят отговори на професионални въпроси – за диагностиката чрез т. нар. хибридни скенери, използващи гама източник или позитронна енергия. Учените анализират детайли, натрупани данни и световни препоръки кога и как да се прилага едната или другата диагностична технология със съответните предимства, като се изтъква най-важната задача – ранното откриване на рецидиви, за да бъдат те навреме третирани.

По темата за меланома бе споделено познание от нови мащабни проучвания, с доказани ползи от комплексна терапия. У нас например боледуват около 500 души годишно, като около 180-200 от тях за съжаление умират. Затова всяка терапевтична иновация е добре дошла в усилията да се увеличи преживяемостта.

Коментиран бе и недребноклетъчният рак на белия дроб, особено такъв, който засяга млади болни, непушачи, без открита особена мутация – там изследователите предлагат ново лечение, за първа линия терапия – отговорност на лекаря остава да се прецени точното лечение на точния болен.

Много от лекциите са посветени на рака на млечната жлеза – водеща причина за смъртност сред жените. Напредъкът е осезаем, постига се непрестанно увеличение на преживяемостта, остава важността на задачите за проследяване на отговора на терапията, за ролята на неоадювантната терапия преди хирургично лечение и др.

Един от акцентите е кога и доколко мини инвазивните щадящи интервенции осигуряват качество и предпазват от усложнения. Не по-малко интересни и важни са споровете за всички хирургични подходи при различни локализации. Един от изводите е, че всъщност измерител за постигнат успех е състоянието и качеството на живот на болния човек.

По време на т. нар. „сестринска сесия“ професионалистите по здравни грижи поставят акцент върху грижата за болния в 24 научни доклада,  дискусии, отразяващи както професионалното, така и хуманното отношение към онкологично болния човек.

Още в началото директорът на онкологичната болница д-р Стефан Константинов изтъкна успехите и напредъка в онкологичната наука и практика, както и усилията на българските специалисти да прилагат доказани ефикасни подходи. Неслучайно бе многократно повторен постулатът „Да направим сега това, от което пациентите ще се нуждаят после“ – разбиране за онкологичната грижа само като етап от живота на засегнатите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Седем ученици от две бургаски училища с коклюш

9 са новите случаи на коклюш при деца в Бургас само през тази седмица, съобщиха от Регионалната здравна инспекция. За част от тях още текат епедимиологични проучвания.  Седем са ученици от две бургаски училища. С регистрираните по-рано през годината, случаите стават общо 15, като осем от тях са доказани. Най-много са децата във възрастова група..

обновено на 25.04.24 в 13:17

Два случая на коклюш в Сливенска област

Два са регистрираните случаи на коклюш в Сливенска област, съобщи началника на РЗИ Сливен д-р Николина Иванова. Децата са на възраст между 1 и 4 години.  Случай на коклюш е регистриран в ямболското село Бояджи к Здравната комисия с извънредно заседание заради ситуацията с коклюша Двата случая нямат връзка помежду си. Децата..

публикувано на 24.04.24 в 17:50

Случай на коклюш е регистриран в ямболското село Бояджик

Случай на коклюш е регистриран в ямболското село Бояджик. Диагнозата е поставена на дете на 3 години и половина, което е лекувано в Университетската болница в Стара Загора. Това е първият случай на заболяването за областта, уточняват от Здравната инспекция в Ямбол.  Детето е прието в болницата преди седмица с пневмония и симптоми за коклюш и вчера е..

публикувано на 24.04.24 в 17:01
Костадин Ангелов

Здравната комисия с извънредно заседание заради ситуацията с коклюша

Данни за разпространението на инфекцията коклюш у нас и информация във връзка с починалите от болестта две бебета в Кюстендил ще бъдат представени пред парламентарната Комисия по здравеопазване, на извънредно заседание . Депутатите ще изслушат ресорния министър, главния държавен здравен инспектор, директорите на агенция Медицински надзор и на..

публикувано на 23.04.24 в 08:43

Нови четири деца от Бургас са диагностицирани с коклюш

Нови четири деца от Бургас са диагностицирани с коклюш, съобщиха от Регионалната здравна инспекция. С тях регистрираните случаи на инфекциозното заболяване в областта от началото на годината до сега стават общо десет.   „Положителните резултати на четирите деца са потвърдени от лаборатории в града в петък следобед. Днес колегите от..

публикувано на 22.04.24 в 13:33

Млади лекари преглеждаха в с. Дебелт

Над 80 профилактични прегледа извършиха от  Сдружение на “Младите лекари” в с. Дебелт. Сред тях е имало 75%  жени, и 25% мъже, като с редната възраст е била 73 години. Раздадени са множество информационни материали. С провеждането на подобен тип акции, Сдружение “Младите лекари” продължава да поддържа опазването на здравето с навременни, регулярни..

публикувано на 22.04.24 в 12:16

В общинската болница в Елхово търсят лекари

Липсата на лекари е основен проблем за съществуването на общинската болница в Елхово. Лечебното заведение  е в добро финансово състояние, през годините е оборудвано и с нова техника. Общината отпуска достатъчно средства за  Многопрофилната болница „Св. Иван Рилски“, но проблемът е в липсата на лекари, кзаа кметът на общината Петър Гендов..

публикувано на 22.04.24 в 07:15