„Преработваш отпадък, получаваш целеви продукт, явно получаваш и отпадък. Няма технология, от която да не се получават отпадъци. Проектът изглежда надежден за реализация, доказан е като достатъчно безопасен, за да се реализира в близост до тези натрупани езера с утайки, приет е от МОСВ. Според световната практика, пиролизата се прилага в много широк мащаб за обработка на такива отпадъци. Към днешна дата е приложен в Румъния, в Италия на няколко места, в САЩ също използват и в Китай. Има и много добри европейски производители на такова оборудване. Това е една мащабна индустрия, която произвежда такова оборудване за пиролиза на нефтени отпадъци“, поясни той.
Величков поясни, че преди години американската компания „ААА Construction and Development”се е свързала с проектантската фирма „Нипроруда“, докато той е работел там. „За превод и верификация на проекта, който касае преработката на тези 250 000 куб.м. Бях част от инженерния отдел по част технологична. От там имаме контактите с „ААА“, обясни той.
Величков разказва, че преди пиролизата, американската компания е предложила друга технология, която е била по-скъпа от предвидения бюджет. „След това са предложили един сертифициран продукт MPCD, който елиминира миризмите. Само че използването на необходимите норми от този продукт, отново е излизал над допустимите бюджетни линии, които са били отпуснати от държавата, тъй като това са държавни утайки. В крайна сметка са се спрели на пиролиза. „Лукойл“ са одобрили тази технология“, поясни експертът.
Договорът между „Лукойл“ и американската компания е сключен през 2016 г., но от тогава реални дейности не са предприети по премахването на утайките. „Тава забавяне се получи, тъй като Министерството на финансите имаше една рамка, според която беше разработена финансовата рамка на проекта и те не я приемаха. Няма дефакто закон, който нормира по какъв начин трябва да представиш финансовата рамка, количествено-стойностната сметка по един проект. Те не я приемаха просто и затова се забави. През цялото време едва ли не казваха, че цените не са доказани по тези количествено-стойностни сметки с необходимия брой оферти, разходно-оправдателни документи“, обясни Величков.
Проектът е предвиден в три етапа, които включват проучване, проектиране, строително-монтажни работи, експлоатация и елиминиране на цяла екологична щета.
„Изглежда хората не си дават сметка, че тези 256 декара са открити езера с нефтени утайки. В лятно време нагряването на повърхността е стигало над 100 градуса, съответно изпарението е жестоко“, допълни Величков.
Общественото осъждане на Доклада ще се проведе днес в Експозиционния център „Флора“ в Бургас от 17.00 ч.
С минусови температури започна утрото в Югоизточна България. От -1 в Ямбол до 10 градуса в Царево показват термометрите тази сутрин. Днес ще е предимно слънчево. Сутринта в котловините и низините ще е мъгливо, но видимостта ще се подобрява, съобщават от НИМХ. От северозапад облачността ще се увеличава и привечер в Северозападна България ще..
В Бургас предстоят ремонти на улиците „Дебелт“, „Асен Златаров“ и „Оборище“, съобщи зам.-кметът по строителството инж. Чанка Коралска в интервю за БНР Бургас. Обществените поръчки вече са обявени, а изпълнението на проектите зависи и от средствата в Закона за държавния бюджет, който депутатите тепърва ще гласуват. „Там хората много си..
Съдия Мартин Данчев встъпи в длъжност заместник-председател на Апелативен съд – Бургас В първия работен ден на 2025 година съдия Мартин Данчев официално встъпи в длъжност „заместник на административния ръководител – заместник-председател“ на Апелативен съд – Бургас, ръководител на Наказателно отделение. Той е назначен с решение на Съдийската колегия на..
От днес започва ремонтът на най- големия пътен инфраструктурен обект в Ямбол. ЖП надлезът на булевард „Европа“ ще остане затворен в продължение на една година. ЖП- надлезът е с дължина 375 метра и основен ремонт не му е правен, откакто е в експлоатация от 1980 година, подчерта директорът на областното пътно управление в Ямбол Галин Костов:..
До края на 2025 година се очаква да приключи строителството на детската болница „Света Анастасия“, ако финансирането не спре. Днес кметът Димитър Николов бе работната площадка. Всички екипи на фирмите, които отговарят за строителството на детската болница са на терен и работят, съобщи градоначалникът. Останалите приоритетни за Община Бургас..
Отиде си дългогодишният директор на Специализираната болница за рехабилитация в Минералните бани – д-р Кирил Младенов, е починал, съобщават негови колеги. Той има големи заслуги за възстановяването на санаториума и ръководи здравното заведение през последните 15 години. Кметът Димитър Николов изказва съболезнования на близките, приятелите и колегите на..
В Болярово ще отбележат Йордановден с литургия, богоявленски водосвет, литийно шествие и ритуално хвърляне на кръста. На 6 януари празникът ще започне в 9:00 часа с отслужване на литургия и богоявленски водосвет в храм "Св. Димитър". Очаква се около 11:00 часа ще тръгне литийното шествие от храма през централната градска част и общината към моста, който..
До края на 2025 година се очаква да приключи строителството на детската болница „Света Анастасия“, ако финансирането не спре. Днес кметът Димитър..
От днес цената на питейната вода в Сливен се увеличава с 19,20%. Това е най-високото увеличени за всички области в началото на годината. Цената, която..
В Бургас предстоят ремонти на улиците „Дебелт“, „Асен Златаров“ и „Оборище“, съобщи зам.-кметът по строителството инж. Чанка Коралска в интервю за..