5ος στην Παγκόσμια Κατάταξη Τένις ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ

Φωτογραφία: EPA/BGNES

Ο καλύτερος βούλγαρος τενίστας Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ πέρασε μια θέση μπροστά στην Παγκόσμια Κατάταξη Τένις Ανδρών. Χωρίς να παίξει ο Βούλγαρος κατέχει πλέον την 5η θέση ως αποτέλεσμα χαμένων βαθμών από τον Κέβιν Άντερσον από τη Νότια Αφρική, ο οποίος πήρε την 6η θέση. Ο 27χρονος Ντιμιτρόφ διατήρησε το σύνολο των 4610 βαθμών. Πρώτος στην παγκόσμια κατάταξη εξακολουθεί να είναι ο Ραφαέλ Ναδάλ (Ισπανία) με συνολικά 9310 βαθμούς. Ακολουθούν ο Ρότζερ Φέντερερ (Ελβετία) με 7080 και ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ (Γερμανία) με 5665 βαθμούς.

Περισσότερα στην κατηγορία
Κύριλ Κίροβ

Ο Κύριλ Κίροβ με χρυσό μετάλλιο στο τουρνουά αθλητικής σκοποβολής μεικτών ομάδων στο Μπουένος Άιρες

Ο Βούλγαρος Κύριλ Κίροβ μαζί με την Γερμανίδα Βανέσα Ζέεγκερ κέρδισε χρυσό μετάλλιο στα 10 μέτρα πιστόλι, στις μικτές ομάδες στο τουρνουά αθλητικής σκοποβολής της Νεανικής Ολυμπιάδας, στο Μπουένος Άιρες. Ο Κίροβ και η Ζέεγκερ νικήσαν στον τελικό τον..

δημοσίευση: 10/12/18 6:54 PM

Οι Βουλγάρες τελείωσαν τη συμμετοχή τους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Βόλεϊ με νίκη επί του Αζερμπαϊτζάν

Η εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών της Βουλγαρίας τελείωσε τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με νίκη επί του Αζερμπαϊτζάν με 3-0 (25:19, 25:20, 25:20). Έτσι οι Βουλγάρες έχουν τέσσερις νίκες και πέντε ήττες και κατέχουν την 6 η θέση στην τελική..

δημοσίευση: 10/11/18 10:24 AM

Δύο Βούλγαροι με χρυσά μετάλλια από τους Νεανικούς Ολυμπιακούς Αγώνες στο Μπουένος Άιρες

Οι βούλγαροι αθλητές ακροβασίας Μαριέλα Κωσταντίνοβα και Παναγιότ Ντιμιτρόφ κέρδισαν χρυσά μετάλλια στους Νεανικούς Ολυμπιακούς Αγώνες στο Μπουένος Άιρες. Οι δύο ήταν μέρος της πολυεθνικής ομάδας που κέρδισε την πρώτη θέση στον πολυεθνικό αγώνα..

δημοσίευση: 10/11/18 10:13 AM