18 Βούλγαροι συμμετέχουν στους Παγκόσμιους Θερινούς Αγώνες των Special Olympics

Φωτογραφία: sobg.prosport-bg.net

18 νέοι εκπροσωπούν τη Βουλγαρία από τις 14 μέχρι τις 21 Μαρτίου στους Παγκόσμιους Θερινούς Αγώνες των Special Olympics στο Άμπου Ντάμπι (Ενωμένα Αραβικά Εμιράτα). Συμμετοχή στα 24 αγωνίσματα του φόρουμ δήλωσαν περισσότεροι από 7000 αθλητές. Η διοργάνωση θα παρακολουθείται από πάνω από 3000 επίσημοι επισκέπτες, 20 000 εθελοντές και 500 000 περίπου θεατές. Οι βούλγαροι αθλητές θα συναγωνίζονται σε 7 αθλήματα – στίβο, μπότσε, μπάντμιντον, ιππασία, κολύμβηση, τρίαθλο, τένις.

Περισσότερα στην κατηγορία

Ο Πέταρ Στόιτσεφ βελτίωσε το παγκόσμιο ρεκόρ κολύμβησης σε παγωμένο νερό

Ο διάσημος βούλγαρος κολυμβητής Πέταρ Στόιτσεφ είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής κολύμβησης σε παγωμένο νερό, στο πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Μουρμάνσκ της Ρωσίας. Ο βούλγαρος κολυμβητής κολύμπησε απόσταση 1000 μέτρων σε χρόνο ρεκόρ 12 λεπτών και 10..

δημοσίευση: 3/18/19 3:12 PM

6ος ευρωπαϊκός τίτλος για τον πυγμάχο Ντανιέλ Ασένοφ

Ο βούλγαρος πυγμάχος Ντανιέλ Ασένοφ κέρδισε για έκτη συνεχή φορά, το ευρωπαϊκό χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 52 κιλών. Τη φορά αυτή κέρδισε στο πρωτάθλημα πυγμαχίας για άνδρες και γυναίκες μέχρι 22 ετών στο Βάλντικαυκάς της Ρωσίας. Στον τελικό, ο..

δημοσίευση: 3/18/19 2:28 PM

Ο Βλαντιμίρ Ιλίεβ κέρδισε αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Δίαθλο

Ο Βλαντιμίρ Ιλίεβ κέρδισε ιστορικό ασημένιο μετάλλιο στο ατομικό δίαθλο 20 χλμ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Έστερσουντ της Σουηδίας. Το μετάλλιο αυτό είναι το πρώτο από παρόμιο φόρουμ στην κατηγορία των αντρών. Ο Ιλίεβ τερμάτισε με 19 από 20..

δημοσίευση: 3/13/19 7:10 PM