Μέγεθος κειμένου
Βουλγαρική Εθνική Ραδιοφωνία © 2024 Όλα τα δικαιώματα διατηρούνται σύμφωνα με τον νόμο

Ο Κίριλ Νικόλοφ 2ος στον Μαραθώνιο Olympus στην Ελλάδα

Φωτογραφία: @Dislfanclub

Ο μαραθώνιος Olympus συγκέντρωσε τους καλύτερους δρομείς του κόσμου και μετέφερε το σπίτι των θεών, τον Όλυμπο. Αυτή ήταν η έβδομη έναρξη των Skyranding World Series. Η διαδρομή είχε μήκος 44 χλμ, σε υψόμετρο 3200  έως 2780 μέτρων. Μετά από έναν εξαιρετικά δύσκολο αγώνα, η μάχη για την πρώτη θέση αποφασίστηκε στα τελευταία λεπτά. Ο Κίριλ Νικόλοφ τερμάτισε ενάμισι λεπτό μετά τον νικητή, και στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής βρίσκονταν στην πρώτη θέση. Πρόκειται για την 4η συμμετοχή του Νικολόφ στον ελληνικό αγώνα, και το φετινό του αποτέλεσμα είναι το καλύτερο μέχρι σήμερα - 4:33:01. Την πρώτη θέση στους άνδρες κέρδισε ο μαροκινός Zaid Ait Malek - 4:31:47. Μετά τον τελικό, ο Νικόλοφ είπε ότι υπάρχουν μέρες που το τρέξιμο του είναι αυθόρμητο και αισθάνεται τα πόδια του ελαφρύτερα και εξέφρασε τη χαρά του για το γεγονός ότι βελτίωσε τον πιο επιτυχημένο χρόνο του κατά, σχεδόν, 11 λεπτά.

Μετά τον Μαραθώνιο Ολύμπου, ο Ντιμιτρόφανέβηκε στην 6η θέση στη Γενική Κατάταξη, με 188 βαθμούς. Ο επόμενος αγώνας του θα είναι στο BUFF® EPIC TRAIL 42K, στις 14 Ιουλίου στην Ισπανία.

Περισσότερα στην κατηγορία

Η Σαλίμοβα πέτυχε ισοπαλία ενάντια στην ηγέτη στο Τουρνουά των Υποψηφίων

Η Νουργκιούλ Σαλίμοβα πέτυχε ισοπαλία με την πρώην παγκόσμια πρωταθλήτρια Ταν Τζόνι από την Κίνα στον πέμπτο γύρο του Τουρνουά των Υποψηφίων στο Τορόντο. Η Σαλίμοβα συγκέντρωσε ενεργητικό 2,5 βαθμούς. Μετά τον πέμπτο γύρο, η Ταν συνεχίζει να βρίσκεται..

δημοσίευση: 4/10/24 10:37 AM
Νουργκιούλ Σαλίμοβα

Η Νουργκιούλ Σαλίμοβα με πρώτη νίκη στο Τουρνουά των Υποψηφίων

Η Νουργκιούλ Σαλίμοβα πέτυχε πρώτη νίκη στο Τουρνουά των Υποψηφίων για τον παγκόσμιο τίτλο σκακιού γυναικών στο Τορόντο. Στον 4 ο γύρο της διοργάνωσης στην καναδική πόλη η 20χρονη Βουλγάρα επικράτησε της πρώην δεύτερη στον κόσμο Χούμπι Κονέρου από την..

δημοσίευση: 4/8/24 9:28 AM

Ο Κάρλος Νασάρ με χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Άρσης Βαρών

Ο Κάρλος Νασάρ κέρδισε χρυσό μετάλλιο στο τουρνουά για το Παγκόσμιο Κύπελλο Άρσης Βαρών, που φέτος διεξάγεται στο Πουκέτ της Ταϊλάνδης. Ο Βούλγαρος έγινε πρωταθλητής ανδρών με συνολικά 396 κιλά στην κατηγορία των 89 κιλών.   Στο αρασέ ο 19χρονος..

δημοσίευση: 4/8/24 9:16 AM