Η Αλεξάντρα Φέιγκιν – 17η στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικού Πατινάζ

Η Αλεξάντρα Φέιγκιν σημείωσε ιστορική επιτυχία για το βουλγαρικό γυναικείο καλλιτεχνικό πατινάζ αφού κατέλαβε την 17η θέση στην τελική κατάταξη στις γυναίκες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικού Πατινάζ  στην ιαπωνική πόλη Σαϊτάμα. Για την..

δημοσίευση: 3/22/19 3:50 PM

Η Βουλγαρία κέρδισε 19 μετάλλια στα Σπέσιαλ Ολύμπικς του Άμπου Ντάμπι

19 μετάλλια κέρδισε η βουλγάρικη ομάδα στους Παραολυμπιακούς του Άμπου Ντάμπι, στα Ενωμένα Αραβικά Εμιράτα (14-21 Μαρτίου). Την χώρα μας εκπροσώπησαν 18 αθλητές με διανοητικές δυσκολίες, ηλικίας 14-42 χρονών. Από 1 χρυσό μετάλλιο κέρδισαν η Βάνια Ιβανόβα..

δημοσίευση: 3/21/19 5:07 PM

Η Αλεξάντρα Φέιγκιν πέτυχε την καλύτερη κατάταξη στο καλλιτεχνικό πατινάζ για τη Βουλγαρία για τα τελευταία 25 χρόνια

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η Αλεξάντρα Φέιγκιν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικού Πατινάζ στο Σαϊτάμα της Ιαπωνίας. Η 16 ετών αθλήτρια της Βουλγαρίας βαθμολογήθηκε με 56,69 και  κατατάχθηκε στην 20 η θέση στο σύντομο πρόγραμμα  και για..

δημοσίευση: 3/20/19 5:15 PM

Βούλγαροι νίκησαν σε διεθνές τουρνουά ηλεκτρονικών αθλημάτων

Η βουλγαρική ομάδα Windigo Gaming, νίκησε στο παιχνίδι CS: GO στο περίφημο διεθνές τουρνουά της Κίνας - World Electronic Sports Games (WESG). Οι Βούλγαροι αποτέλεσαν την έκπληξη του τουρνουά, διότι κανείς δεν περίμενε να παίξουν τόσο καλά. Στο..

δημοσίευση: 3/19/19 8:49 AM

Ο Πέταρ Στόιτσεφ βελτίωσε το παγκόσμιο ρεκόρ κολύμβησης σε παγωμένο νερό

Ο διάσημος βούλγαρος κολυμβητής Πέταρ Στόιτσεφ είναι ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής κολύμβησης σε παγωμένο νερό, στο πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Μουρμάνσκ της Ρωσίας. Ο βούλγαρος κολυμβητής κολύμπησε απόσταση 1000 μέτρων σε χρόνο ρεκόρ 12 λεπτών και 10..

δημοσίευση: 3/18/19 3:12 PM

6ος ευρωπαϊκός τίτλος για τον πυγμάχο Ντανιέλ Ασένοφ

Ο βούλγαρος πυγμάχος Ντανιέλ Ασένοφ κέρδισε για έκτη συνεχή φορά, το ευρωπαϊκό χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 52 κιλών. Τη φορά αυτή κέρδισε στο πρωτάθλημα πυγμαχίας για άνδρες και γυναίκες μέχρι 22 ετών στο Βάλντικαυκάς της Ρωσίας. Στον τελικό, ο..

δημοσίευση: 3/18/19 2:28 PM

18 Βούλγαροι συμμετέχουν στους Παγκόσμιους Θερινούς Αγώνες των Special Olympics

18 νέοι εκπροσωπούν τη Βουλγαρία από τις 14 μέχρι τις 21 Μαρτίου στους Παγκόσμιους Θερινούς Αγώνες των Special Olympics στο Άμπου Ντάμπι (Ενωμένα Αραβικά Εμιράτα). Συμμετοχή στα 24 αγωνίσματα του φόρουμ δήλωσαν περισσότεροι από 7000 αθλητές. Η..

δημοσίευση: 3/14/19 10:09 AM

Ο Βλαντιμίρ Ιλίεβ κέρδισε αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Δίαθλο

Ο Βλαντιμίρ Ιλίεβ κέρδισε ιστορικό ασημένιο μετάλλιο στο ατομικό δίαθλο 20 χλμ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Έστερσουντ της Σουηδίας. Το μετάλλιο αυτό είναι το πρώτο από παρόμιο φόρουμ στην κατηγορία των αντρών. Ο Ιλίεβ τερμάτισε με 19 από 20..

δημοσίευση: 3/13/19 7:10 PM

Νουργκιούλ Σαλίμοβα - ένα κορίτσι φαινόμενο στο σκάκι

«Πιστεύω ότι η επιτυχία επιτυγχάνεται με σκληρή δουλειά και επιμονή», μας λέει η κοπέλα που σημείωσε το ρεκόρ νεώτερης σκακίστριας το 2017 και έγινε πρωταθλήτρια στη Βουλγαρία. Η 15χρονη βουλγάρα βρίσκεται στην πρώτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης..

δημοσίευση: 3/13/19 2:02 PM

Βούλγαρος αρσιβαρίστας κέρδισε χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στις ΗΠΑ

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών για νέους μέχρι 17 ετών, που πραγματοποιήθηκε στο Λας Βέγκας, ο βούλγαρος αρσιβαρίστας Κάρλος Νάσαρ κέρδισε χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 73 κιλών με συνολικό αποτέλεσμα 291 κιλών. Το αργυρό μετάλλιο πήρε ο..

δημοσίευση: 3/12/19 10:35 AM