Предстоят дебати за сигурността и енергийна регулация В ЕС (обобщение)

Министърът на Българското европредседателство Лиляна Павловаувери, че председателството се извършва професионално, динамично, интензивно и в духа на конструктивен диалог. Депутатите в българския парламент изслушаха Павлова за постигнатите резултати и изпълнението на приоритетите за първото тримесечие.

"Завършени са 15 досиета, има напредък по над 35 законодателни досиета", посочи министър Павлова. Сериозен успех е премахването на географското блокиране, каза тя.

"След приемането на тази директива и отпадането на тази дискриминация да можем да пазаруваме онлайн, без да сме дискриминирани като държава, миналата седмица беше завършено, а тази седмица прието и подписано от нас в парламента. И една друга директива, продължение на усилията за гражданите - освен географското блокиране, това е улесняването на изпращането на колети и пратки в Европейския съюз, включително, когато си поръчваме онлайн. Понякога една евтина пратка, когато си я поръчаме онлайн, ни излиза три пъти по-скъпо да си я получим. Това също беше прието като законодателство, с което можем да облекчим този процес".

Министър Лиляна Павлова добави, че предстоят най-тежките дебати: темата за сигурността, защитата на външните граници, миграцията и регламента "Дъблин".

Чиста енергия за европейците

Междувременно в София енергийните министри обсъдиха пакета „Чиста енергия за всички европейци”. Еврокомисарят по енергетиката и климатичните промени Мигел Ариас Канете определи срещата като фундаментална.

Участниците във форума коментираха и законодателния пакет, свързан с енергийната ефективност и възобновяемите източници: "Който законодателен пакет има изключително важно значение за визията на Европа по отношение на енергетиката", заяви енергийният министър Теменужка Петкова.

До няколко години централите, които работят с възобновяеми енергийни източници, ще са по-конкурентни от тези на въглища. Това каза еврокомисарят Канете:

"Българското правителство има право на своя енергиен микс. Ние само казваме на българите: "Трябва да намалите емисиите си с определен процент". Ние трябва напълно да премахнем въглищата от икономиките ни. Не днес, не утре, но това е процесът. За да направиш нова въглищна централа, не можеш да получиш държавна помощ. Ако пазарът може да плати цената, всичко е наред, но какво се случва, когато възобновяемите източници станат по-изгодни? Тогава всяка държава ще се запита: "Искам ли евтина енергия за гражданите си? Искам ли индустрията ми да е конкурентоспособна".

От своя страна енергийният министър Теменужка Петкова посочи, че 40 на сто от тока в страната се произвежда от въглищните ни централи и те ще се опитат да получат отлагателен период за прилагане на новите по-високи европейски екологични изисквания. Мигел Канете и Теменужка Петкова участваха в неформалното заседание на енергийните министри от Евросъюза, което се проведе в рамките на Българското председателство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!