Бюджет, миграция, Брекзит (обобщение)

Препъникамък пред ЕС – средствата за Турция за бежанци

Средствата за Турция, които ЕС отпуска за бежанците, са били основният препъникамък пред бюджета на общността за догодина. Това каза пред "Хоризонт" евродепутатът от ЕНП Андрей Новаков, след като преговорите за финансовата рамка се провалиха.  Другото спорно перо е финансирането на проектите в сферата на научните изследвания по програмата "Хоризонт 2020".

„Три са причините – за пръв път през последните 10 години да не стигнем до решение в законоустановения срок до решение за следващия годишен бюджет на ЕС. Едната е финансирането на бежанския инструмент за Турция, където Съветът на ЕС настояваше 2 милиарда да излязат от европейския бюджет, а Европейският парламент настояваше 1 милиард да излезе от европейския бюджет. 

Втората причина бяха неизползването на средства от "Хоризонт 2020" – околo 400 милиарда, като там спорът беше дали да се върнат отново в националните бюджети или да бъдат използвани през следващата година отново за същата цел. И третото беше предложено от Съвета орязване на бюджета на "Еразъм +" с около 10 милиона.

Новаков обясни какво може да последва:

"Така се стигна до ситуация, в която нямаме решение и тук сме изправени пред две опции. Едната е Европейската комисия да излезе с ново предложение за годишен бюджет, което да разгледаме в следващите две седмици и да го гласуваме на сесията на Европейския парламент между 8-и и 12-и декември и втората опция е да се изпълнява 1/12 от настоящия бюджет в следващия. Такова нещо не с случвало от 70-те години."

Полша отхвърля Глобалния пакт за миграцията

Полша не прави нищо във връзка със забележките на Европейската комисия относно нейната съдебна реформа и спазването на върховенството на закона, заяви пред евродепутати заместник-председателят на комисията Франс Тимерманс, цитиран от ДПА. 

Брюксел и Варшава са в конфликт от края на 2015-а година заради реформите на националконсервативното полско правителство, които, според ЕК, поставят съдебната власт под политически контрол и подкопават европейските ценности.

Тимерманс допълни, че Полша е внесла в понеделник доклад за това как прилага решението на Европейския съд за възстановяване на работа на принудително пенсионираните магистрати и поясни, че сега ЕК проучва доклада.

Междувременно Полша обяви, че отхвърля Глобалния пакт за миграцията, който ще бъде обсъден идния месец в Маракеш, съобщи Франс прес.

Правителството на консервативната партия „Право и справедливост“ обясни, че пактът противоречи на приоритетите му, а именно - сигурността на полските граждани и поддържане на контрола върху имиграцията.

Полша е четвъртата държава от Евросъюза, която отхвърля поддържания от Еврокомисията пакт. По-рано против документа се обявиха Унгария, Австрия, а миналата седмица - и Чехия.

Българското правителство още не е взело окончателно становище.

Испания ще наложи вето върху договора за оттегляне на Великобритания от ЕС?

Испания ще наложи вето върху договора за оттегляне на Великобритания от Европейския съюз, ако в текста не бъдат внесени промени по отношение на Гибралтар, предупреди испанският премиер Педро Санчес, цитиран от Ройтерс.

„Ние като страна не можем да приемем, че това, което ще се случи с Гибралтар, ще зависи от преговори между Обединеното кралство и Европейския съюз. Бъдещето на Гибралтар трябва да бъде определено, договаряно и договорено между Обединеното кралство и Испания. Допреди 72 часа това не бе гарантирано нито в текста на договора за оттеглянето, нито в декларацията за бъдещите отношения. Затова, към днешна дата, съжалявам, че трябва да го кажа, но проевропейското правителство на Испания ще гласува с „не“ на споразумението за Брекзит,“ обясни Санчес.

Изявлението на испанския министър-председател идва броени дни преди неделя, когато европейските лидери ще се съберат, за да се произнесат по споразумението за Брекзит.

Повече от 200 години след мирния договор от Утрехт, Испания не се отказва от желанието да си върне Гибралтар. Почти всички местни жители гласуваха през 1967 година да останат под британска власт. 96 процента обаче гласуваха преди две години за оставане в Евросъюза.

Британският премиер Тереза Мей ще бъде утре в Брюксел за обсъждане на политическата декларация за бъдещите отношения между Обединеното кралство и ЕС.

Подкрепата за нейните планове за Брекзит обаче остава проблематична, след като депутатите от северноирандската Демократична юнионистка партия (ДиЮПи), които осигуряват мнозинството на консерваторите в парламента, официално обявиха, че няма да подкрепят новия бюджет, което е предупреждение, че същото ще последва и при гласуването на сделката за Брекзит в Камарата на общините.

Все още не са събрани достатъчно писма за искане на вот на недоверие в премиера от евроскептиците в Консервативната партия, но това е още един сериозен проблем, пред който е изправена Тереза Мей. 

Тереза Мей проведе днес първата среща на кабинета след бурна седмица, белязана с оставки на министри и остро негодувание срещу плановете ѝ в целия политически спектър.

Говорител на Тереза Мей заяви, че заседанието е било конструктивно и всички министри подкрепят премиера.

Публична тайна е обаче, че сделката за Брекзит едва ли ще мине в парламента и новината, че северноирландските юнионисти няма да гласуват бюджета е достатъчно красноречива.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!