Двоен стандарт, сътрудничество (обобщение)

ЕП остави отворена петицията на българите

Европейският парламент (ЕП) остави отворена петицията на българските граждани срещу двойния стандарт на храните в Европейския съюз. Това съобщи омбудсманът Мая Манолова, след като беше изслушана от комисията по петициите. 

"Комисията по петициите прие за абсолютно основателна внесената от нас петиция, остави я отворена, за да може Европейският парламент да следи и да наблюдава този процес до окончателното приключване с обидната практика на двойните стандарти при храните. Убедена съм, че до края на мандата на Европарламента ще има време тези промени, които да забранят двойните стандарти при храните, да бъдат окончателно гласувани, така че това ще бъде и огромна победа за България, за българските граждани, за българските институции". 

Документът и инициативата бяха подкрепени от всички български евродепутати. 

На въпрос дали има шансове промените в директивата за нелоялните търговски практики да бъдат приети по време на мандата на този Европейски парламент, който изтича през май, Манолова отговори: 

"Аз съм оптимист, че тази тема ще намери своето законодателно решение още в рамките на този парламент. Мисля, че европейските институции не могат да си позволят тази практика да продължава, защото това руши доверието в Европейския съюз".

Омбудсманът беше сезирана от български майки, които установиха, че техните бебета консумират храни и напитки с по-ниско качество и в пъти по-висока цена. Срещу тази практика публично се обявиха председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер и еврокомисарят по правосъдието и защитата на потребителите Вера Йоурова.

Пред БНР Манолова изрази очакване законодателната промяна да бъде приета до края на мандата на този Европейски парламент:

"Освен петицията на български граждани в Комисията по вътрешен пазар ще бъде обсъждан и гласуван потребителският пакет, част от който е проблемът с двойните стандарти при храните. Ще имам среща и с еврокомисаря Йоурова".

Глобата за компания, която произвежда храни с двойно качество в Европейския съюз, може да стигне 10 млн. евро или до 4% от годишния оборот. Това решение е прието от комисията по вътрешен пазар на Европейския парламент, съобщи междувременно пред „Хоризонт“ евродепутатът Момчил Неков.

„Държавите членки са отговорни за двойните стандарти при храните и ако хванат такова нарушение - или 10 милиона е максималният праг за нарушението на компанията, или 4 процента от годишния оборот, което е по-голямо от двете като санкционен режим. Тези пари остават в компенсационен фонд в държавата членка, която може да ги използва за защита на интересите на потребителите или на засегнати организации“.

На въпрос за следващите стъпки Неков отговори така:

„Сега имаме два варианта - или да мине на триалог и след това да бъде гласувано в пленарна зала, или директно до края на този мандат да гласуваме с призив в пленарна зала“.

Макрон и Меркел с нов договор за приятелство

Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел подписаха в Аахен нов договор за приятелство между двете страни. Тясното сътрудничество между Берлин и Париж е в основата на ЕС, се казва в преамбюла на договора. 

Франция и Германия отново поемат водещата роля в ЕС - така политическите наблюдатели определят сключеното на 22 януари споразумение - продължение на Елисейския договор от 1963 г., сложил край на вековна вражда между двете съседни страни. Основните точки в новия договор са консултации по всички европейски и външнополитически теми преди разискването им от ЕС, засилване на сътрудничеството в НАТО и ООН, където Франция ще подкрепи Германия за постоянно членство в Съвета за сигурност, създаването на икономическа зона в пограничните райони. 

Договорът от Аахен е своеобразен отговор на канцлера Меркел на визията за бъдещето на ЕС, която очерта френският президент Макрон преди година и половина в речта си в Сорбоната. 

Засилването на тясното сътрудничество между Берлин и Париж е остро критикувано от опозицията в двете страни. Марин Льо Пен предупреди във видеообръщение, че Макрон е готов да дели членството на Франция в Съвета за сигурност с Германия. А крайнодясната „Алтернатива за Германия“ заяви, че финансовите дупки във Франция ще се запълват с немски пари.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!