Евролидерите критикуваха остро унгарския анти-ЛГБТ закон

Снимка: БГНЕС


Унгарският анти-ЛГБТ успя да измести фокуса на срещата на Европейския съвет в Брюксел в края на миналата седмица. Дискусиите, които бяха насочени към COVID-19, икономическото възстановяване и външните работи, бяха изместени от законодателната офанзива в Будапеща. На 15 юни унгарският парламент прие закон, забраняващ всякакви образователни програми и дискусии за хората с различна сексуална за лица под 18 години. експерти, активисти и членове на ЛГБТИ-общността определиха нормативния акт като „хомофобски“, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че той е срам за Унгария и в пълен разрез с неотменими европейски ценности.
„Унгарският закон е срам. Възложих на моите отговорни комисари да напишат писмо до унгарските власти, в което изразяват нашите правни опасения, преди законопроектът да влезе в сила. Този закон очевидно дискриминира хората въз основа на тяхната сексуална ориентация. Това противоречи на всички основни ценности на Европейския съюз. Това са човешкото достойнство, равенството и основните човешки права.“
Унгарският премиер Виктор Орбан обаче не приема критиките и решително защитава новоприетия от страната му закон
“О, не, не! Аз съм борец за техните права. Аз съм борец за свобода в комунистическия режим. Хомосексуалността беше наказвана и аз се борих за тяхната свобода и техните права. Така че аз защитавам правата на хомосексуалистите, но този закон не е за това. Той е за правото на децата и родителите, не за хомосексуалните. Законът е за това родителите да имат ексклузивното право да решават по какъв начин да образоват децата си за сексуалността.“ 
България не е сред 17-те страни-членки, които подписаха писмото срещу унгарския закон. То беше инициирано от министър-председателя на Люксембург Ксавие Бетел, който е в открита хомосексуална връзка
„Тъжно е, че съдилищата трябва да решат дали ценностите, за които се застъпваме, се зачитат или не. Измъкнахме дълъг път. Смесването на хомосексуалността с педофилията и порнографията е грозно, много грозно."
По време на срещата  на върха някои  евролидери изразиха крайни мнения. Един от тях беше нидерландският премиер Марк Рюте, който заяви, че  “в такъв случай няма Унгария няма  какво повече да търси в Европейския съюз”. Той обаче уточни че няма механизъм, по който може да бъде прекратено членството й. Белгийският премиер Александер Де Кро подкрепи Рюте. Френският президент Еманюел Макрон обаче не споделя идеята за изключване на Унгария от ЕС. Той смята, че би било погрешно Виктор Орбан да се сочи с пръст, без да се разсъждава върху причините, които карат някои държави в Източна Европа да загърбят демократичните ценности
„Именно европейската гравитация и мощ ни позволяват да обединяваме хората около ценности, около нашия модел.“
След края на двудневните разговори в Брюксел, председателят на еврокомисията Урсула фон дер Лайен обяви, че  законът, забраняващ хомосексуалната информация в училище, е дискриминационен и ЕС ще предприеме действия, за да му се противопостави
„Силно вярвам в европейския съюз, където можете свободно да бъдете това, което искате да бъдете, където можете свободно да обичате когото искате. Вярвам в Европейския съюз, който обхваща многообразието. Това е основата на нашите ценности. Затова ще използвам всички правомощия на комисията, за да гарантирам, че правата на всички европейски граждани ще бъдат спазени.”
Остават въпросите, които германският канцлер Ангела Меркел постави относно посоката, в която върви ЕС, дали трябва да се стреми към "все по-тесен съюз" и какво трябва да се прави, когато възникнат сблъсъци за основните ценности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!