Негативно начало на търговията на европейските фондови борси

Европейските пазари на акции отварят под нов солиден натиск след вчерашния техен спад, като настроението на инвеститорите се люшка между серия добри финансови резултати на водещи европейски компании и оставащите в пълна сила опасения, че наложените нови по-тежки санкции срещу Русия ще засегнат и без това крехкото и нестабилно икономическо възстановяване на Стария континент и в частност на еврозоната.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 бележи спад от 0,70%, докато немският фондов индекс DAX вече губи близо 1% от стойността си, падайки към ново двумесечно дъно от около важното ниво от 9500 пункта с поглед към ключовата близка техническа зона на подкрепа около 9485/9875 пункта (200-дневна пълзяща-средна и 50%-а корекция на последното силно възходящо движение на DAX от дъното около 8914 пункта от 14-и март до рекордния исторически връх около 10048 пункта от 20-и юни).

С оглед тесните търговски връзки на Германия с Русия (немският износ за Русия е в размер на около 36 млрд. евро за година) именно немските компании могат да се окажат едни от основните губещи от "трета фаза" на наложените от ЕС санкции срещу Москва.

Негативната настройка на европейските инвеститори е факт въпреки оповестените по-рано днес солидни данни за продажбите на дребно в Германия и за френските потребителски разходи през юни. Френският фондов индекс CAC40 парира първоначалния си позитивен старт и вече се търгува на загуба от 0,64%, докато британският индекс FTSE100 се колебае около вчерашното ниво на затваряне.

И днес вниманието на финансовите пазари ще остане насочено основно към новия етап на кризата между ЕС и Русия, като се очаква по-късно през деня да станат ясни и конкретните мерки, които ще бъдат заложени в т.нар. "трета фаза" на европейски санкции срещу Москва.

В същото време с интерес ще се очакват и данните за инфлацията в еврозоната през юли (от 12:00 ч.). След вчерашните смесени до слаби данни за инфлацията в Германия през юли (повишение на индекса CPI с 0,8% на годишна база след повишение с 1,0% през юни) и аналогичните доста дефлационни данни от Испания (спад на индекса CPI с 0,3% от 0,0% през юни) редица икономисти и инвеститори се опасяват, че инфлацията в цялата еврозона може да се забави през юли до ново циклично дъно от едва 0,4% на годишна база, въпреки че средните прогнози са за запазване на индекса CPI на многогодишно негово дъно от предходния месец на ниво от 0,5%. Ако тези опасения се потвърдят, това може да подсили очакванията, че ЕЦБ ще трябва да прибегне до нови стимулиращи мерки за овладяване на дефлационните процеси в региона, като дори обмисли стартирането на програма за "количествени улеснения", подобна на програмите на Фед, ЯЦБ и АЦБ. Това от своя страна би трябвало да ограничи част от очертаващите се поредни солидните загуби на европейските пазари на акции.

Известен интерес ще представляват и днешните данни за работната заетост и нивото на безработица в Германия през юли (от 10:55 ч.), както и тези за нивото на безработица в еврозоната през юни (от 12:00 ч.). За разлика от вчера, днес няма да бъдат оповестени прекалено значими икономически индикатори от САЩ, въпреки че инвеститорите от двете страни на Океана ще следят редовните седмични данни за молбите за социални помощи при безработица (от 15:30 ч.) и проучването за промишлената активност през юли в Региона на Чикаго (от 16:45 ч.).




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27