ЕК предупреждава пет страни от еврозоната, че техните бюджетни планове рискуват да нарушат европейските правила

Днес Европейската комисия ще предупреди пет страни-членки на еврозоната, включително Франция и Италия, че техните бюджетните планове за следващата година рискуват да нарушат европейските фискални правила (за бюджетен дефицит под 3% от БВП), съобщава "Файненшъл Таймс", базирайки се на информация на трима европейски представители.

Този ход на ЕК идва седмица след като всички страни от еврозоната представиха за преглед в Брюксел техните бюджети за 2015-а година като част от нови фискални правила на Европейския съюз. Чрез официално искане за повече информация Европейската комисия ще направи първа стъпка към процес за възможно отхвърляне на проектобюджета на дадена държава, изпращайки го обратно за преразглеждане в съответните столици. Решението за отказ от одобрение на бюджетните планове трябва да бъде взето до края на месеца.

Според "Файненшъл Таймс", в допълнение към Франция и Италия, длъжностните лица на ЕС са заявили, че подобни искания ще бъдат изпратени на Австрия, Словения и Малта.

Саймън О'Конър, говорител на Юрки Катайнен, който е икономическият комисар на ЕС, отговорен за извършването на редовните фискални оценки, не потвърди информацията на финансовото издание. Но в същото време каза, че това не означава, че Брюксел е решил окончателно дали да отхвърли някои от представените бюджетни планове.

Техническите консултации с държавите-членки относно техните проектобюджетни планове не предопределят резултата от нашата оценка, каза О'Конър.

Според "Файненшъл Таймс" евентуално официално запитване на ЕК за ревизии на бюджетите на Франция и Италия може да доведе до политическа експлозия, тъй като властите и в двете държави се опитват да предотвратят нарастващите антиевропейски настроения.

Съгласно новите правила за бюджета на ЕС, приети в разгара на финансовата криза в еврозоната, от Европейската комисия се изисква да изпрати обратно проектобюджета на съответното правителство в рамките на две седмици от неговото подаване, ако установи, че има "сериозно несъответствие" с бюджетните правила на Европейския съюз.

Ако Комисията обмисли подобен ход, правилата изискват тя да уведоми съответното правителство в срок от една седмица. Именно днес (сряда) е крайния срок за евентуално подобно уведомление.

В последно време редица европейски длъжностни лица заявиха, че Франция и Италия нарушават различни части от бюджетните правила на ЕС. Франция беше длъжна да намали бюджетния си дефицит за 2015-а година под европейския лимит от 3% от БВП, но нейния проектобюджет за следващата година не се съобрази с тези изисквания, залагайки дефицит от 4,3 на сто.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10