За трето поредно заседание "само" двама английски централни банкери са гласували за незабавно вдигане на лихвите

Оповестената днес стенограма от последното заседание на Английската централна банка, проведено в началото на месеца (на 8-и и 9-ти октомври), показа, че на трето поредно заседание "само" двама от централните банкери са настоявали за незабавно повишение на британската лихва, но без да намерят допълнителна подкрепа сред останалите седем представители на АЦБ, които са гласували за запазване на основната лихва в рекордно дъно от 0,5%.

На трето поредно заседание, Мартин Уил и Йън Мак Кафърти са гласували за повишение на основната лихва до 0,75% от 0,5%, аргументирайки се, че икономическите условия са били достатъчно добри, за да оправдаят повишение на британската лихва.

Останалите седем членове на АЦБ (в т.ч. и шефа на банката Марк Карни) обаче са предпочели да запазят лихвата в настоящото рекордно дъно от 0,5% (в сила от март 2009-а година насам), като в същото време е било взето единодушно решение за запазване на отдавна "замразената" програма на банката за "количествени улеснения" в размер от 375 млрд. паунда.

Стенограмата от последното заседание на АЦБ обаче показва, че редица членове на банката са изразили опасение, че прибързано вдигане на лихвите може да доведе до по-голяма уязвимост на британската икономика от външни шокове. Те също така са посочили, че по-слабото икономическо развитие в еврозоната увеличава рисковете пред британската икономика, която вече е дала признаци, че губи своя добър възходящ импулс.

Мнозинството централни банкери са коментирали и слабия ценови натиск и нисък растеж на заплащането на труда, като са направили заключение, че настоящите инфлационни перспективи не оправдават повишение на британската лихва.

Дебатите на последното заседание на АЦБ изненадаха участниците на валутните пазари, тъй като те сякаш намаляват вероятността за първо вдигане на британската лихва в началото на 2015-а година и предполагат, че началото на цикъла на затягане на лихвите ще бъде дадено чак към средата на следващата година.

Британската лира падна към 4-дневно дъно около 1,6011 долара и към тридневно дъно от 171,06 йени, докато еврото отскочи от сутрешно дъно около 0,7886 паунда към 0,7925 нивото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25