Руската централна банка продължава да интервенира, за да ограничи обезценката на рублата

Руската централна банка (РЦБ) продължава да повишава търгувания коридор на рублата спрямо "кошницата" евро – долар и да провежда интервенции на валутния пазар, за да ограничи срива на рублата.

РЦБ обяви, че вчера е повишила с цели 40 копейки т. нар. "лента на търговия" на местната валута спрямо евро – долар до 37,70 – 46,70 рубли от 37,30 – 46,30 през предния ден на търговия (сряда). Това представлява най-драматичното повишение на коридора на търговията на руската рубла.

От началото на месеца насам РЦБ беше принудена да направи 48 корекции в търгувания коридор на рублата, изразходвайки в същото време за интервенции около 16,8 млрд. долара от нейните валутни и златни резерви. Руската централна банка е на четвърто място в света по размер на своите валутни резерви, като към 1-ви октомври нейните резерви бяха в размер на 454,7 млрд. долара.

РЦБ поддържа рублата в рамките на плаващ коридор на търговия и се намесва, ако рублата отслабва към горната граница на заложения диапазон. Според заложените правила РЦБ трябва да продаде 350 милиона щатски долара в горната граница на заложения диапазон и след това да измести във възходяща посока коридора на търговия на руската рубла с 5 копейки. Днешното повишение на ценовия диапазон с цели 40 копейки предполага, че Руската централна банка е продала над 2 млрд. долара, за да спре срива на рублата.

Въпреки агресивните мерки на РЦБ рублата продължава да бъде подложена на силен натиск от продажби, като от началото на годината насам тя се обезцени с близо 20% спрямо щатския долар. Заложената от банката лента на търговия в началото на октомври беше на нива 35,40-44,40 рубли и до днес беше повишена над 40 пъти с две рубли и 30 копейки до новия рекорден коридор на търговия 37,70-46,70 рубли.

В началото на днешната московска търговия руската валута отслабва с нови 0,2% спрямо кошницата евро - долар към ново рекордно дъно от 46,80 рубли, тъй като инвеститорите са в напрегнато очакване на последната оценка на агенция "Стандард енд Пуърс" за кредитния рейтинг на Русия, което ще стане факт по-късно днес.

Настоящият кредитен рейтинг на Русия от страна на "Стандард енд Пуърс" е в долната граница на т.нар. "инвестиционен рейтинг" на ниво от "ВВВ-" с негативна перспектива, като евентуално днешно негово понижение ще означава, че руските държавни облигации вече ще влязат в графата "боклук" (високо-рискови книжи).

В края на миналата седмица агенция "Мудис" понижи суверенния кредитен рейтинг на Русия с една степен до "Ваа2" от "Ваа1", запазвайки в същото време "негативни" перспективи пред новия по-нисък рейтинг. Агенцията цитира като причина за това свое решение продължителната украинска криза, която натежава върху руските средносрочни икономически перспективи, както и ерозията на валутните резерви на страната с оглед по-ниските петролни цени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10