Златото се стабилизира около нивата от 1200 долара за тройунция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Златото се насочва към трета поредна седмица на растеж, подкрепено от покриване на къси позиции и паузата в ралито на долара, докато търсенето от физическия сектор също отчита растеж. Металът се търгува тази седмица между 1175 и 1205 долара за тройунция след спада до четири и половина годишно дъно по-рано през месеца. Така въпреки заобикалящата среда от ниска инфлация и силен долар, един убедителен пробив на нивото 1200 долара може да доведе до продължение на растежа.

Жълтият метал получи вчера подкрепа от данни, показали, че базовата инфлация в САЩ е нараснала през октомври, въпреки че това увеличи и очакванията за покачване на лихвите на Федералния резерв в средата на 2015-а. Златото се счита за защита срещу инфлацията, но покачване на лихвите ще навреди на търсенето му като инвестиция, тъй като металът е актив, който не носи лихва. Спот цената днес е 1192 долара за тройунция.

Покачването на долара търпи пауза, тъй като последното поскъпване срещу йената доведе до теглене на печалби. Пазарът обаче остава оптимистично настроен към зелените пари заради силното представяне на американската икономика. В началото на месеца златото падна до четири и половина годишно дъно от 1131,85 долара за тройунция заради силата на валутата.

Дилърите внимателно следят и новините за покупки и продажби на злато от централните банки. Украйна намали златните си резерви с повече от 1/3 през октомври. Това показаха данни на МВФ. В същото време Русия увеличи златните си активи в същия период за седми пореден месец. Значителни покупки и продажби от централните банки могат да повлияят на цената на златото.

На физическите пазари покупките от най-големия потребител Китай остават стабилни. Износът на злато от Швейцария, която е основен център за преработка и търговия на благородните метали, нарасна с над 12% през октомври благодарение на увеличените доставки за Индия и Китай. Информацията за това дойде от швейцарските митнически служби.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15