Според Жан-Клод Трише ситуацията в Русия е изключително сериозна и рискова за целия Европейски съюз

Ситуацията с икономическата криза в Русия е изключително сериозна и то не само за страната, но и за целия Европейски съюз, заяви в интервю за CNBC бившият президент на Европейската централна банка Жан-Клод Трише.

Положението в Русия със сигурност е изключително тежко и не само защото имаме геополитическите рискове, свързани с това, което се случи в Украйна и това, което продължава да се случва, но също така и с оглед много силното понижение на цената на петрола, посочи той.

Трише предупреди, че негативните последици от проблемите на Русия, включващи рязка обезценка на рублата и на руския фондов пазар в резултат на спада на цените на петрола и санкции от страна на Запада, не се ограничават само до руската държава.

Свободното падане на рублата отразява "по-слабата позиция на Русия", заяви Трише и добави, че не е сигурен, че управляването на ситуацията е абсолютно оптимално от оперативна гледна точка от страна на Руската централна банка. Подобна критика имаше и от страна на Владимир Путин по време на годишната пресконференция в четвъртък.

Трише предупреди, че е много важно за Европейския съюз да се опита да намери решение на украинската криза и посочи, че Украйна е заплашена от случващото се в Русия предвид близката икономическа взаимозависимост. Това е един от проблемите, с които трябва да се справим в Европейския съюз и много се надявам, че ще намерим начини, възможно най-бързо, за да стабилизираме ситуацията. Струва ми се, че това е много, много важно както от геополитическа гледна точка, така и от гледна точка на наложените на Русия санкции.

Според него обаче Русия не е единствената заплаха за стабилността в Европа, визирайки много тежкия проблем с ниската инфлация в еврозоната.

На този фон Европейската централна банка (ЕЦБ) е в правото си да обмисли възможност за използване на пълния арсенал от налични оръжия, за да се справи с ниския икономически растеж и дори да предприеме нестандартни мерки като "количествени улеснения" (закупуване на държавни облигации), предполага Жан-Клод Трише.

Коментарите на бившия шеф на ЕЦБ идват в момент на сериозно обсъждане в рамките на Централната банка докъде трябва да стигне, за да стимулира анемичния икономически растеж и инфлация в еврозоната.

Трише заяви, че би било законосъобразно ЕЦБ да обмисли възможността за закупуване на държавни облигации при условие, че по този начин не се замества това, което трябва да свършат съответните правителства, парламенти и частният сектор.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10