На проведения в неделя референдум Гърция гласува с огромно мнозинство против последните предложения за споразумение на кредиторите на страната от ЕК, ЕЦБ и МВФ от 25-и юни, поставяйки на карта бъдещето на Атина в еврозоната.
Окончателните резултати показват, че цели 61,31% от гърците са гласували в първото от 40 години насам допитване с "не" спрямо едва 38,69% гласували с "да" на предложенията на международните кредитори.
Това показва ясно, че гърците не са готови да приемат повече строги мерки на икономии и да провеждат необходимите икономически реформи, което би усложнило допълнително и без това силно обтегнатите отношения с останалите партньори от еврозоната относно евентуално договаряне на нова средносрочна спасителна програма и поредно опростяване на част от огромния дълг на страната.
В опит да спасят заложения на карта проект на Единния валутен блок лидерите на страните-членки от еврозоната насрочиха за утре вечерта извънредна среща в Брюксел (от 19:00 ч. на 8-и юни), на която да обсъдят следващите стъпки.
Новият пик на гръцката драма, достигнат след неделния референдум, ще бъде обсъден и на днешна спешна телеконферентна среща между президента на ЕК Жан-Клод Юнкер, шефа на Еврогрупата Йерун Дейселблум и президента на ЕЦБ Марио Драги. Довечера ще се проведе и среща между германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Франсоа Оланд, на която също ще се дискутира бъдещето на преговорния процес и бъдещето на Гърция във или извън еврозоната.
Всички тези срещи ще са от изключителна важност, но днес основният акцент ще се постави върху спешното телеконферентно заседание на Управителния съвет на Европейската централна банка, на което ще се вземе решение относно бъдещето на Механизма за спешна ликвидност – програмата ELA, която е от ключово значение за стабилността на финансовата и банкова система на Гърция.
Според банкови източници, цитирани от агенция Ройтерс, на този етап ЕЦБ ще запази валидността на програмата ELA, но днес няма да повиши размера на ликвидната подкрепа за гръцките банки и тя ще остане малко под 89 млрд. евро. Това дефакто ще означава, че гръцката банкова ваканция, стартирала в началото на предходната седмица, ще остане в сила и през следващите дни.
Гръцкият премиер Ципрас и финансовият министър Варуфакис изразиха увереност, че ясното "не" на неделния референдум ще даде сила на страната в преговорите с международните кредитори и ще спомогне за скорошно постигане на споразумение за нова спасителна програма с международните кредитори (дори в рамките на следващите 48 часа). Но европейските властимащи изглежда не са на това мнение. Президентът на Еврогрупата Дейселблум заяви, че резултатът от референдума е много жалък за бъдещето на Гърция. Той подчерта, че за възстановяването на гръцката икономика е неизбежно предприемането на трудни мерки и реформи са неизбежни. Сега ние ще чакаме инициативите на гръцките власти, като Еврогрупата ще обсъди актуалното състояние на извънредно заседание във вторник, 7-и юли, допълни той.
Вицеканцлерът на Германия Зигмар Габриел посочи, че правителството на Ципрас е повело Гърция надолу по пътя на безизходицата. Трудно е да си представим преговори за нова спасителна програма за Гърция след резултатите от неделния референдум. Ципрас разруши последните мостове, на които можеше да построи компромис с Европа, подчерта той.
Според редица анализатори на водещи световни банки твърдото "не" на референдума в неделя засилва рисковете за излизане на Гърция от еврозоната, като някои от тях вече виждат около 60%-70% вероятност за такъв негативен сценарий. Ако ЕЦБ отреже гръцките банки и отмени или дори само замрази за пореден път размера на програмата ELA, банковата ликвидна криза в страната вероятно ще се превърне в криза на пълна държавна неплатежоспособност, чийто пик ще бъде достигнат на 20-и юли, когато Атина ще трябва да покрие свои задължения за около 3,4 млрд. евро към ЕЦБ. Мнозинството анализатори и икономисти очакват ЕЦБ да продължи да заема изчаквателна позиция, докато няма по-голяма яснота относно очакваните нови тежки преговори между гръцките власти и техните кредитори.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..