Индустриалното производството във Великобритания през юли се влоши изненадващо за втори пореден месец, като в същото време има разширяване на търговския дефицит на Острова, което е негативен сигнал за развитието на британската икономика на фона на нарастващата икономическа несигурност в световен план, показват днешни данни на британската национална статистика (ONS).
Индустриалното производство се сви през юли с 0,4% на месечна база след аналогично понижение през юни и при прогноза за повишение с 0,1 процентни пункта. На годишна база растежът на индустриалното производство на Острова се забави рязко до едва 0,8% при прогноза за повишение с 1,4% и след растеж с 1,5% през предходния месец.
В същото време британското промишлено производство се влоши през юли с цели 0,8% на месечна база при прогноза за повишение с 0,2% и след растеж с 0,2% през юни. На годишна база промишленото производство в Обединеното кралство се сви изненадващо с 0,5% при прогноза за запазване на юнския растеж с 0,5 процентни пункта. Това представлява първо понижение на промишленото производство на годишна база от почти две години насам и се дължи до голяма степен на типичното за лятото временно затваряне на автомобилните предприятия, посочи британската статистика.
За трите месеца до края на юли индустриалното производство във Великобритания нарасна с едва 0,3% (след повишение с 0,7% през второто тримесечие на годината), като в същото време промишленото производство се понижи с цели 0,8% (след спад с 0,3% през периода април-юни).
По същото време ONS оповести и доста по-слаби търговския баланс на Великобритания в началото на второто полугодие, като търговският дефицит през юли се разшири доста по-силно от очакваното, тъй като силната британска лира продължава да вреди доста сериозно на износа.
Глобалният търговски дефицит в стоки на Обединеното кралство се разшири през юли до 11,082 млрд. паунда от дефицит за 8,507 млрд. паунда през юни (ревизия от предишна оценка за дефицит в размер на 9,184 млрд.) и при прогноза за по-скромен дефицит до 9,5 млрд. британски лири. Това е най-големият британски търговски дефицит от миналия юли, когато той беше в размер на 11,244 млрд. паунда.
Търговският дефицит на Обединеното кралство със страните извън Европейския съюз се разшири през юли до 3,461 млрд. паунда от дефицит за 1,508 млрд. паунда през предходния месец и при прогноза за дефицит в размер на 1,9 млрд. британски лири.
Основна причина за рязкото влошаване на търговския баланс на Острова е солидното понижение на британския експорт през юли с цели 9,5% (най-силен спад от девет години насам и най-слаб обем на износа на стоки от септември 2010-а година) след слабо повишение на износа с 0,4% през юни, докато вносът се повиши с 0,5% след ръст с 3,1% през предходния месец. Здравият спад на износа е ясен сигнал за негативното влияние на скъпия паунд върху външната търговия на Великобритания, което е видно и от слабите данни за индустриалното и промишлено производство.
Днешната серия негативни индикатори вероятно ще охладят допълнително надеждите, че британската икономика ще се представи добре през третото тримесечие на годината, след като тези позитивни очаквания бяха "попарени" през миналата седмица от слаби проучвания на агенция Markit за бизнес активността както в промишлената, така и в сферата на услугите на Острова през август.
Британската лира реагира предпазливо негативно на днешните икономически данни, понижавайки се от вчерашния едноседмичен връх около 1,5412 долара към 1,5346 нивото (точно до важната 200-дневна пълзяща-средна около 1,5350 долара). В същото време еврото отскочи слабо от вчерашно триседмично дъно около 0,7241 паунда към 0,7298 нивото.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..