Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пол Иван: ЕС вече е по-малко уязвим на енергийни шокове от Изток


Отношенията ЕС-Русия се намират в доста ниска точка, най-вече заради конкуренцията за източните съседи на ЕС и действията на Русия, за да откаже някои страни от региона от плановете им да подпишат споразумение за асоцииране и свободна търговия с ЕС. Това каза в предаването „Събота 150“ Пол Иван – анализатор в базирания в Брюксел Център за европейска политика.

Ако ситуацията беше повече или по-малко под контрол през последните години, докато вървяха преговорите за такива споразумения, нещата сериозно се влошиха, след като някои страни бяха принудени в крайна сметка да не ги подписват или ратифицират – имам предвид Армения, Украйна е най-показателният случай, но и други страни от източното партньорство бяха и са под руски натиск. Такъв се упражнява дори и към страни-членки на ЕС, като Литва, на която Русия наложи някои търговски ограничения, точно докато председателства ЕС. Това също допринесе за разногласията.

ЕС достатъчно ясно изрази недоволството си от агресивните действия на Русия. Оттук нататък очевидно всяка от страните има интерес да подобри отношенията с другата в една или друга сфера. Търговските отношения например продължават да вървят много добре, но могат да бъдат и допълнително стимулирани. В енергетиката през последните години ЕС предприе различни мерки за разнообразяване на енергийните си източници и за намаляване на зависимостта от руски газ.  Оказа се, че споразуменията на 6 страни-членки с Русия за „Южен поток“ противоречат на европейското законодателство, което няма как да се харесва на официална Москва. Трябва да видим как ще се развие този процес, който макар и индиректно е свързан с друг – разследването, което ЕК започна на „Газпром“. Така или иначе ЕС е в по-добра позиция по тези въпроси, най вече заради наличието на нови енергийни източници, благодарение на новите газови ресурси в САЩ и увеличаването на дела на възобновяемите енергийни източници в редица страни-членки. ЕС наистина вече е по-малко уязвим на енергийни шокове от Изток и в Москва не може да не отчитат това.

Пол Иван изрази съмнение доколко успешен може да бъде един Евразийски съюз, ако отделните страни в него нямат голямо желание да са там. Според него основните посоки за подобряване на отношенията ЕС-Русия са търговските отношения и визовата либерализация.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венко Сабрутев

ПП-ДБ с проект за парламентарна комисия за пътната карта на "Турски поток"

От ПП-ДБ обявиха, че днес са внесли в деловодството на парламента проект на решение за създаване на Временна комисия, която да изследва фактите и обстоятелствата около пътната карта за изграждане на "Турски поток". "Темата "Турски поток" беше част от преговорите между ПП-ДБ и ГЕРБ. Те отказваха да включат тази тема в дневния ред на Народното..

публикувано на 29.03.24 в 10:18

Земетресение е усетено и в Девин

Земетресение с магнитуд 3.2 по скалата на Рихтер разлюля Девин, малко след 8.30 ч . Трусът е бил усетен хоризонтално и с бучене. Според данните на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН, епицентърът е бил между Девин и Пазарджик, на дълбочина 5 км.  Преди това в самият Девин е имало трус с магнитуд 3.8 по скалата на..

публикувано на 29.03.24 в 10:07
Бойко Борисов

Борисов: Мераклии за премиери има и президентът е отговорен

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изрази увереност, че няма да се стигне до конституционна криза заради новата процедура по назначаване на служебно правителство от страна на президента. Той отказа да коментира друг казус  - следствие от конституционните промени – застъпването за 10 дни на сега действащия и на новия парламент, и прехвърли..

публикувано на 29.03.24 в 09:54

Край на хартиените рецепти за антибиотици – противоречията обаче остават

Българският фармацевтичен съюз не смята, че трябва да има изключения и изписването на антибиотик да бъде възможно и на хартия . Това заяви пред БНР председателят му Димитър Маринов.  От 1 април отпада вариантът за предписване на антибиотик с хартиена рецепта и по последни данни на Здравното министерство не се предвиждат изключения. Последен..

публикувано на 29.03.24 в 09:52

Николай Милков: След 20 години членството България не страда от дефицит на доверие от страна на НАТО

На днешната дата преди 20 години България става член на НАТО. На тази дата страната ни депозира документите си по присъединяването във Вашингтон. Хранилището в Държавния департамент служи като депозитар на договорите на НАТО.  Какво се случи и как членството в НАТО може да бъде продължено.  През 2004 година документи във Вашингтон връчват и..

публикувано на 29.03.24 в 09:46
Заседание на НС и парламентарен контрол

ГЕРБ с извънредна точка: БЕХ да не разпределя дивиденти от печалбата си

Парламентът ще обсъди решение, с което да се задължи Българският енергиен холдинг (БЕХ) да не разпределя дивиденти от печалбата си за 2023 година. Предложението е на депутатите от ГЕРБ Делян Добрев и Теменужка Петкова, според които 425 млн. лв. могат да бъдат източени от Министерството на финансите. Точката е извънредна за петъчния дневен ред на..

публикувано на 29.03.24 в 09:35

НОИ стартира програмата за профилактика в 50 бази за 10 дни

От днес Националният осигурителен институт започва изпълнението на програмата за профилактика и рехабилитация за настоящата година. Договори са подписани с 50 бази, а парична помощ, която се предоставя на осигурените е за 10 дни. Покриват се нощувките -  до четири диагностични и терапевтични процедури дневно и частично 9 лева за храна на..

публикувано на 29.03.24 в 09:05