Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

М. Тертеров: Ако Москва смяташе падането на режима на Асад за неизбежно, едва ли е щеше да го подкрепя

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нямаме конкретни доказателства за пряко участие на руски сили в бойни действия в Сирия или нещо подобно, пък и твърдението не е потвърдено от руската страна.  И вероятно не трябва да очакваме тя да го потвърди. Но не би било изненада, ако е истина.

Сирия винаги е била важна част от геополитическата сфера на влияние на Русия в Средиземноморието. Още в началото на 90-те години, когато бях там, руското посолство беше най-голямото дипломатическо представителство в Дамаск и много от хората в него бяха военни специалисти. Реакцията на САЩ също не е изненадваща поради доста порочното съревнование между Русия и Запада. Веднага щом руснаците направят стъпка напред във военно отношение – независимо дали е някъде в Балтийските държави или военни учения с Китай, политическата реакция от Запада е сигурна.

Това каза за предаването „Неделя 150“ по Хоризонт д-р Марат Тертеров, директор и основател на Европейския геополитически форум в Брюксел. Родом от Одеса, той е специалист по Близкия изток и е работил по различни консултантски проекти в региона, както и в държавите от бившия Съветски съюз.:

Ситуацията със Сирия разбира се е много по-опасна заради броя на външните играчи, които са намесени там. Досега това беше война на пионките – подставени лица и военни групи, които бяха подкрепяни от различните страни: Ислямска държава, кюрдските сепаратисти, Иран, който е в сблъсък с монархиите от Персийския залив. Нито една външна сила до момента, било то и Русия, не беше пращала директно свои военни сили да се бият на терен. Ето затова реагираха американците. Ако руски войници започнат да участват в операции заедно със сирийските сили, това ще промени характера на конфликта.

Ако Москва е смятала, че падането на режима на Асад е неизбежно, едва ли е щяла да го подкрепя досега, коментира експертът и допълни.

Възможно е тази военна помощ в Сирия да се използва като разменна монета от Русия в преговорите със Запада по други геостратегически въпроси – като например Украйна, енергийната сигурност, напрежението с ЕС и текущото разследване срещу "Газпром" и голямата съдебна процедура, която тече около петролната компания ЮКОС.

На въпрос дали тези теми ще бъдат договаряни между Владимир Путин и Барак Обама, които ще се засекат на Общото събрание на ООН в Ню Йорк наесен, Тертеров коментира:

Руснаците обичат пакетните сделки. В преговорите с турските партньори и с партньори от ЕС, те често обвързват много теми – от туризъм до енергетика и геополитика. Това им дава възможност за гъвкавост и ако загубят преговорите на единия фронт, те могат да компенсират на другия. Вероятно Обама и Путин ще говорят за Украйна, ще засегнат и Сирия но не съм убеден, че ще обвържат двете теми. За съжаление, статуквото в Сирия като че ли удовлетворява руските интереси. Много експерти от разузнаването ще ви кажат, че Русия печели от нерешените конфликти като в Грузия, Нагорни Карабах, Транснистрия. Например руснаците продават оръжие както на Армения, така и на Азербайджан. Тази роля създава геополитически рискове за международни енергийни проекти като Южния газов коридор, важен за ЕС. Не искам да описвам Русия като злодей. Прост всяка държава има право да защитава геополитическите си интереси. Такъв е подходът на хора като Дмитрий Рогозин, бившия руски посланик тук в НАТО. Според него, Русия не влиза в съюзи, защото тя самата е водеща геополитическа сила. Но се съмнявам, че в ООН ще има всестранен разговор между Обама и Путин. Западът и Европа искат спешно решаване на конфликтите в Украйна и Сирия, докато Путин ги възприема като начин за оказване на влияние. Той знае, че Европа е под огромен натиск сега заради наплива от бежанци. Проточването на Сирийския конфликт е от руски интерес.

След отказа България, Москва продължи да изпраща военни самолети към Сирия през доминирания от шиити Ирак, който е съюзник на Вашингтон, но не го направи. На въпрос дали има връзка с войната срещу „Ислямска държава“ и войната между шиити и сунити в Ирак, експертът коментира:

Ирак има проамериканско правителство,, до известна степен, но аз бих поставил под съмнение лоялността му. Иракските власти имат свой дневен ред. Част от него е и сътрудничеството с Лукойл, която има мащабни петролни инвестиции в Ирак. Същото важи и за лоялността на НАТО-вския съюзник на Вашингтон – Турция, която си сътрудничи с Русия. България се противопостави на руския проект за газопровод, докато турската позиция е доста по-двусмислена.

Дали обаче руската намеса в Сирия ще доведе до очакваните резултати е много трудно да се предвиди. Тепърва можем да очакваме сложно развитие на обстановката. Тя не е важна за Русия само заради пристанището Татрус в Средиземно море и базата в Латакия. Сирия е много повече от това за Москва. Според мен Кремъл ще промени политиката си спрямо Сирия, само когато усети, че режимът на Асад се сгромолясва и се задава нова власт.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дмитрий Песков

Песков: Русия ще разшири "буферната зона" в Украйна, ако САЩ доставят на Киев ракети с по-голям обсег

Американският президент Джо Байдън трябва в близките часове да подпише указа за одобрената от Конгреса финансова помощ в размер на 95 милиарда долара, включваща средства за Украйна, Израел и Тайван. Киев отново изрази благодарност, а Москва заяви, че дългоочакваните доставки на оръжия няма да променят нищо на фронта.  Джо Байдън приветства..

публикувано на 24.04.24 в 17:56

23 партии и 11 коалиции са подали документи за участие във вота 2 в 1

23 партии и 11 коалиции са подали документи за участие в предстоящите избори две в едно на 9 юни за народни представители и за членове на Европейския парламент, съобщиха от Централната избирателна комисия. Крайният срок за това изтече в 17 часа днес. ПП-ДБ се регистрираха в ЦИК за изборите, готови са да продължат реформите ГЕРБ-СДС..

публикувано на 24.04.24 в 17:46
Имад Талхами

Имад Талхами: Иновациите възникват, когато има проблем, който трябва да бъде решен

Импакт фирмите не са филантропия, а инвестиране в проекти, с голям социален или екологически ефект. В университета на Тел Авив се проведе среща на ръководители точно на такива сдружения, които запознаха студентите по икономика със сравнително новото направление на бизнеса.  За разлика от много икономисти, които очертават мрачна картина за..

публикувано на 24.04.24 в 17:45

Фантомът на операта – как един неразбран гении промени света

1909-та. Годината, в която френският журналист и автор Гастон Льору започва да издава в ежедневник, част по част, готическия криминален роман, с леки нотки на романс, "Фантомът на операта" .  История за обезобразен музикант, архитект и дизайнер, влюбен в елегантното младо сопрано Кристин Дайе и готов на всичко, за да спечели..

публикувано на 24.04.24 в 17:39
Селда Ахмедова

Дамите в армията: Изложба по повод 20-ата годишнината от членството ни в НАТО

До края на месеца в градинката на "Кристал" в София стои изложба на снимки. Ако минавате през тази градинка – загледайте се в по-нежната част на армията. Дамите в армията.  Изложбата е по повод 20-ата годишнина от членството ни в НАТО . Но отбелязва и  75-ата, откакто има дами в армията . Дамите в армията са по-лесни за снимане,..

публикувано на 24.04.24 в 17:25

За хората и пчелите – скандално изказване на общинар от Горна Оряховица

Скандално изказване на общински съветник в Горна Оряховица: "Майната им на хората – да мрат", от последното заседание на местния парламент породи широко обществено недоволство. Изказването е запечатано от камерите и микрофоните в залата на Общинския съвет в Горна Оряховица. На мартенското заседание трима общински съветници коментират..

публикувано на 24.04.24 в 17:24
Сградата в Солинген, в която загина българско семейство.

Президентът на Германия: Причинителите на пожара в Солинген ще получат необходимите наказания

Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер каза, че извършителите на умишления пожар, при който загина четиричленно семейство от България, ще получат необходимите наказания. Четирима български граждани са загинали в пожар в Западна Германия Палеж най-вероятно е предизвикал пожара, в който загина българско семейство в Германия..

публикувано на 24.04.24 в 17:20