Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Квартет "Димов" - 60 години след началото

Снимка: www.oki-krasnoselo.com

На 10 февруари, навръх 78-ия рожден ден на проф. Димо Димов, с концерт в зала "България" от 19.30 часа ще бъде отбелязана 60-годишнината от създаването на един от най-ценените и успешни български камерни ансамбли - квартет "Димов".


През 1956 година в четворката са студенти първокурсници в Музикалната академия: цигуларите Димо Димов и Александър Томов, виолистът Димитър Чиликов и виолончелистът Димитър Козев. Първото произведение в репертоара им е Струнен квартет опес 18 №1 от Лудвиг ван Бетовен.

През 1967 г. големият наш композитор Марин Големинов посвещава на квартет "Димов" своя Струнен квартет №4 "Микроквартет", като посвещава на всеки от квартетистите по една от частите. Във вече 60-годишната си история формацията е вдъхновила създаването на повече от 30 творби.

През годините съставът на квартет "Димов" се мени няколко пъти. През 1978 г. Нанко Димитров става втори цигулар. След смъртта на Димитър Чиликов идва тежък период в историята на ансамбъла, но през 2003 г. той се възражда под името Нов квартет "Димов". В него свирят още Николай Гагов - цигулка, Валентин Геров - виола, Николай Беспалов - виолончело, заменен по-късно от Джефри Дийн.

Сегашният състав на квартет "Димов" от 2006 година: Димо Димов - цигулка, Емил Бошев - цигулка, Огнян Константинов - виола и Христо Танев - виолончело изнася редовно концерти и прави записи, а за честването на юбилея музикантите са избрали произведения от Моцарт и Брамс.

Чуйте в звуковия файл интервюто с проф. Димо Димов, излъчено в предаването "Алегро виваче", в което той си спомня за опус 18 на Бетовен и за работата на квартет "Димов" през годините и до днес.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28