Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д. Григорова: В Русия има сериозен интерес към постсъветските територии, както в Турция към постосманските

И. Христов: Наблюдаваме последните издихания на българския постпреходен модел

| обновено на 24.02.16 в 13:54
Снимка: БГНЕС

Системният проблем е, че времето, за което мислим и за което помним, e времето между две правителства или двама министри, магическата дума „съюзник“ или „партньор“ ни хипнотизира и забравяме, че всички имат стратегически интерес и сменят тактиката според ситуацията. Ние трябва да мислим за нашите, независимо от конфигурацията в момента.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ доц. Дарина Григорова  по повод чуждестранните влияния в българската политика. Тя изтъкна, че основната мишена на чуждото културно влияние са подрастващите, чийто път започва:

В Русия има носталгия и сериозен интерес към постсъветските територии, както в Турция към постосманските. Това е имперско мислене. То може да затихва при определени периоди, но не изчезва. Така че, като външни фактори, и двете са еднакво силни в България. Аз мисля, че нашите турци, поради дългото съжителство с българската култура, която е европейска, са повече европейци, отколкото анадолци. Проблемът е външното влияние и това, че Турция използва ислямизма като инструмент за пантюркизъм. Пантюркизмът е на първо място - турското влияние. Ислямът е само инструмент, но оттам е заиграването с Катар, със Саудитска Арабия. Ние не знаем тук мюсюлманските училища, които се спонсорират отвън, откъде идват, на какъв език говорят, турски или арабски, на какъв език са учебниците, откъде идват емисарите.

Русия е европейска, все пак, държава и тя ни е много по-близка,  така че нейното влияние не може да бъде така пагубно, убедена е Григорова. Според нея Турция е особено чувствителна по въпроса с кюрдите, а убийството на катапултиралия руски пилот показва че ислямизмът ще бъде последният пирон в неоосманистката идея.

Общият път пред българите ще се появи когато интелектуалният елит престане да презира народа си, категорична е Григорова, според която чуждопоклонничеството поражда реакции на еснафско малодушие. Проблемът отдавна е разгледан в литературата, припомни тя и спомена „Пази, Боже, сляпо да прогледа“ и „Падна леко“.

СнимкаДоц. Иво Христов припомни китайска поговорка, според която образоването на децата в едно общество е начин то да бъде покорено. Западът e спечелил Студената война именно благодарение на ерозията на образите.

В момента, в който подмените образите и започнете да мислите с образите на своя потенциален геополитически противник, вие сте загубили битката. Другото е въпрос само на технологии. В България и в Съветския съюз това стана отгоре надолу -  в лицето на управляващата номенклатура.

Ако искате да дадете реална битка и да устоите своя суверенитет и оттам алтернативност, вие трябва да имате собствена картина на света, обобщи Христов. С  тази картина на света, със своите разбирания за този свят, интерпретациите, ти имаш шансове да имаш и собствен реален свят, в противен случай ще живееш в друга, чужда  игра.

Христов  нарече създаването на комисия в НС, която да проверява за неправомерна намеса на Русия и Турция във вътрешните работи на България буря в чаша вода и елемент от т. нар. "хибридна война", в която се търсят агенти рубладжии и "пета колона":

Все пак ние нямаме 1 000 000 руснаци, живеещи в България, та да привиждаме в тях пета колона на Кремъл с всички идващи от това последици, но имаме 1 000 000 турци или мюсюлмани, които волно или неволно се влияят от влиянието на съседна Турция – те имат там свои роднини, свои връзки, свой бизнес, ако щете. На второ място, ние имаме една политическа сила в лицето на ДПС, която успяваше криво-ляво да контролира тази група в рамките на последните 20 – 25 години.

Турция вече е излязла извън контрола включително на НАТО-вските структури, изтъкна той и допълни, че за американско влияние у нас не се говори, защото „в къщата на обесения не се говори за въже“.

България влиза отново в окото на голямата геополитика. Ще влезем не благодарение, а въпреки нас. И тогава всички тези съшити с бели конци институционални, политически и всякакви други механизми, които изграждат българското статукво в последните 20-25 години, ще се разпаднат. Поради тази причина наблюдаваме  последните издихания на българския постпреходен модел.

Христов не прогнозира какво ще измести този модел, тъй като това зависи от виталността на обществото. Вътрешният политически живот у нас все още се структурира не по вътрешни фактори, а по външни, изтъкна ученият и направи аналогия с делението на русофили и русофоби след Освобождението. Това показва, че липсват вътрешни структуроопределящи линии, поясни той.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Манолов

КТ "Подкрепа“ за отлагането на либерализацията: Работа на парче

Лидерът на КТ "Подкрепа“ Димитър Манолов определи като "работа на парче" отлагането с една година на либерализацията на пазара на електроенергия. Той смята, че  Парламентът нямаше да вземе решение за отлагането, ако не предстояха предсрочни избори на 9 юни: Либерализацията на пазара на ток на едро се отлага с година "Можеше да не се налага..

публикувано на 25.04.24 в 16:17

ПП-ДБ остана без група в Общинския съвет в Плевен

Коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България" остана без група в Общинския съвет в Плевен. Причина е заявеното желание на един от съветниците за напускане на групата. Групата на ПП-ДБ до момента беше от трима съветници, колкото е минимумът за група. Искането за напускане е от Павлин Стефанов. Не е ясно какво ще се случи със..

публикувано на 25.04.24 в 15:51

Либерализацията на пазара на ток на едро се отлага с година

Парламентът отложи с една година, считано от 1 юли, либерализацията на пазара на ток на едро.   Решението беше взето със 152 гласа "за" - на ГЕРБ-СДС, ДПС, "Възраждане", "БСП за България" и ИТН. 35 депутати от ПП-ДБ се въздържаха, а други 7 от същата група гласуваха "против".  Миньори и енергетици блокираха движението в центъра на София..

публикувано на 25.04.24 в 15:44

Близки на загинали на пътя деца се събраха в София преди делото за смъртта на Филип

Близки на деца, загинали на пътя, се събраха пред столичната Съдебна палата преди началото на разпоредителното заседание по делото за смъртта на 15-годишния Филип.  Заседанието беше отложено заради ангажимент на адвоката на семейството на Филип. На 21 май ще бъде следващото разпоредително заседание, когато ще стане ясно дали делото ще тръгне..

публикувано на 25.04.24 в 15:42
Людмила Петкова

Бюджетната комисия прие на първо четене забраната за реклама на хазарт

Забраната на реклама на хазартни игри в медиите бе приета на първо четене в бюджетната комисия в парламента. Ден преди депутатите да излязат във ваканция заради предизборната кампания, в ресорната комисия бе разгледано предложението за промени в Закона за хазарта на ГЕРБ - СДС и ДПС.  В заседанието участва и вицепремиерът и министър на финансите..

публикувано на 25.04.24 в 15:36

Случаите на коклюш в Кюстендилска област вече са 12

12 са вече случаите на коклюш в Кюстендилска област, казаха за БНР от РЗИ. Те са в четири общини - Кюстендил, където са 7, три в Дупница и по един в Бобов дол и Трекляно. В най-малката община случаят е от февруари. Случаите с коклюш в региона може и да се увеличат до утре, защото има изпратени в столични лаборатории проби за изследване и те..

публикувано на 25.04.24 в 15:11
Румен Димитров

Шефът на "Гробищни паркове" не възнамерява да подава оставка

Изпълняващият длъжността директор на общинското предприятие "Гробищни паркове" в София Румен Димитров е категоричен, че няма да подава оставка. Тя му беше поискана от общинските съветници от ГЕРБ - СДС, които твърдят, че е назначил на работа Марин Тодоров, след което близка до него фирми са поела обществени поръчка в предприятието. Според Димитров..

публикувано на 25.04.24 в 15:09