Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д. Григорова: В Русия има сериозен интерес към постсъветските територии, както в Турция към постосманските

И. Христов: Наблюдаваме последните издихания на българския постпреходен модел

| обновено на 24.02.16 в 13:54
Снимка: БГНЕС

Системният проблем е, че времето, за което мислим и за което помним, e времето между две правителства или двама министри, магическата дума „съюзник“ или „партньор“ ни хипнотизира и забравяме, че всички имат стратегически интерес и сменят тактиката според ситуацията. Ние трябва да мислим за нашите, независимо от конфигурацията в момента.

Това каза за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ доц. Дарина Григорова  по повод чуждестранните влияния в българската политика. Тя изтъкна, че основната мишена на чуждото културно влияние са подрастващите, чийто път започва:

В Русия има носталгия и сериозен интерес към постсъветските територии, както в Турция към постосманските. Това е имперско мислене. То може да затихва при определени периоди, но не изчезва. Така че, като външни фактори, и двете са еднакво силни в България. Аз мисля, че нашите турци, поради дългото съжителство с българската култура, която е европейска, са повече европейци, отколкото анадолци. Проблемът е външното влияние и това, че Турция използва ислямизма като инструмент за пантюркизъм. Пантюркизмът е на първо място - турското влияние. Ислямът е само инструмент, но оттам е заиграването с Катар, със Саудитска Арабия. Ние не знаем тук мюсюлманските училища, които се спонсорират отвън, откъде идват, на какъв език говорят, турски или арабски, на какъв език са учебниците, откъде идват емисарите.

Русия е европейска, все пак, държава и тя ни е много по-близка,  така че нейното влияние не може да бъде така пагубно, убедена е Григорова. Според нея Турция е особено чувствителна по въпроса с кюрдите, а убийството на катапултиралия руски пилот показва че ислямизмът ще бъде последният пирон в неоосманистката идея.

Общият път пред българите ще се появи когато интелектуалният елит престане да презира народа си, категорична е Григорова, според която чуждопоклонничеството поражда реакции на еснафско малодушие. Проблемът отдавна е разгледан в литературата, припомни тя и спомена „Пази, Боже, сляпо да прогледа“ и „Падна леко“.

СнимкаДоц. Иво Христов припомни китайска поговорка, според която образоването на децата в едно общество е начин то да бъде покорено. Западът e спечелил Студената война именно благодарение на ерозията на образите.

В момента, в който подмените образите и започнете да мислите с образите на своя потенциален геополитически противник, вие сте загубили битката. Другото е въпрос само на технологии. В България и в Съветския съюз това стана отгоре надолу -  в лицето на управляващата номенклатура.

Ако искате да дадете реална битка и да устоите своя суверенитет и оттам алтернативност, вие трябва да имате собствена картина на света, обобщи Христов. С  тази картина на света, със своите разбирания за този свят, интерпретациите, ти имаш шансове да имаш и собствен реален свят, в противен случай ще живееш в друга, чужда  игра.

Христов  нарече създаването на комисия в НС, която да проверява за неправомерна намеса на Русия и Турция във вътрешните работи на България буря в чаша вода и елемент от т. нар. "хибридна война", в която се търсят агенти рубладжии и "пета колона":

Все пак ние нямаме 1 000 000 руснаци, живеещи в България, та да привиждаме в тях пета колона на Кремъл с всички идващи от това последици, но имаме 1 000 000 турци или мюсюлмани, които волно или неволно се влияят от влиянието на съседна Турция – те имат там свои роднини, свои връзки, свой бизнес, ако щете. На второ място, ние имаме една политическа сила в лицето на ДПС, която успяваше криво-ляво да контролира тази група в рамките на последните 20 – 25 години.

Турция вече е излязла извън контрола включително на НАТО-вските структури, изтъкна той и допълни, че за американско влияние у нас не се говори, защото „в къщата на обесения не се говори за въже“.

България влиза отново в окото на голямата геополитика. Ще влезем не благодарение, а въпреки нас. И тогава всички тези съшити с бели конци институционални, политически и всякакви други механизми, които изграждат българското статукво в последните 20-25 години, ще се разпаднат. Поради тази причина наблюдаваме  последните издихания на българския постпреходен модел.

Христов не прогнозира какво ще измести този модел, тъй като това зависи от виталността на обществото. Вътрешният политически живот у нас все още се структурира не по вътрешни фактори, а по външни, изтъкна ученият и направи аналогия с делението на русофили и русофоби след Освобождението. Това показва, че липсват вътрешни структуроопределящи линии, поясни той.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС решава: Да бъде ли отстранен съветникът Благовест Георгиев?

Столичният общински съвет (СОС) ще обсъди освобождаването на общинския съветник от "Спаси София" Благовест Георгиев от всички заемани от него постове. На 5 април той предизвика тежка катастрофа, избяга от местопроизшествието, след като беше открит отказа да бъде тестван за употреба на алкохол и наркотици. В дневния ред на днешното заседание,..

публикувано на 25.04.24 в 08:29
Недялко Калъчев

Д-р Недялко Калъчев: Омерта срещу диагностичните тестове, покривани от НЗОК. Диагностика - йок!

"Чак опашки не може да кажем, че има за тестване за коклюш, но има многократно повишен интерес към тестовете . Това е нормално предвид ситуацията в момента." Това каза пред БНР д-р Недялко Калъчев - собственик на голяма верига лаборатории. Тестват се най-вече деца във възрастовия периметър от 2-3 до 12 години, уточни д-р Калъчев...

публикувано на 25.04.24 в 08:29
Снимката е илюстративна

Двама министри откриват инвестиция за 800 млн.лв. в медодобивния завод край Златица

Медодобивният завод при Златица и Пирдоп прави нова инвестиция на стойност 800 млн. лв.  Парите ще бъдат вложени в разширяване на рафинерията за катодна мед и в изграждане на два нови фотоволтаични парка. На официална церемония по този повод ще присъстват министрите на икономиката и на енергетиката Петко Николов и Владимир Малинов...

публикувано на 25.04.24 в 08:22
Иван Таков

Иван Таков: БСП трябваше да е спойката за тези избори, но явно няма да се получи

" Винаги ще работя за БСП - БСП е моята партия. БСП трябваше да е обединителната сила, трябваше да е спойката за тези национални избори 2 в 1 . Явно няма да се получи. Разочарован съм, че лявото в момента е раздробено на тези парламентарни избори ".  Това коментира пред БНР Иван Таков - бивш председател на Софийската организация на БСП и..

публикувано на 25.04.24 в 08:18

СЕМ избира нов председател – изтече мандатът на Соня Момчилова

Съветът за електронни медии ще избере на днешното си заседание председател на медийния регулатор за следващата една година.  Мандатът на досегашния председател Соня Момчилова изтича в края на този месец. Соня Момчилова беше избирана за председател на Съвета за електронни медии два поредни мандата. Съгласно закона за радиото и телевизията,..

публикувано на 25.04.24 в 08:15
Гледка към Чернобил от град Припят

Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил

Жива верига със свещи ще образуват днес кипърски гърци и кипърски турци пред Дома за сътрудничество в буферната зона в Никозия. Така по инициатива на Кипърската антиядрена платформа ще бъде отбелязана 38-ата годишнина от аварията в Чернобил. Представителите на неправителствените организации и гражданскиактивисти от двете кипърски общности,..

публикувано на 25.04.24 в 08:02
Елена Йончева

Елена Йончева: Не съм правила компромиси нито в журналистиката, нито в политиката

"В последните години се борих много активно срещу целия модел в България, който не предоставяше медийна свобода, не предоставяше върховенство на закона. Водих много тежка битка с ГЕРБ. Тези промени, които тук инициирах, са част от тази битка. За да има някакви промени в България, трябват закони. Като не можем да ги направим в България, те..

публикувано на 25.04.24 в 08:01