Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НИМ даде старт на новия археологически сезон

Снимка: Радио Шумен

В началото на лятото Националният исторически музей започна археологическата си кампания 2016, която обхваща както реставрация на по-значими обекти, така и проучвателна дейност. Според проф. Божидар Димитров правителството трябва да отпусне допълнително средства, за да може добили популярност обекти да бъдат довършени с по-бързи темпове. Статистиката сочи, че след реставрацията на част от старините ни интересът на туристите към тях значително нараства.

За разкопките са отпуснати 500 хиляди лева, които Димитров нарече нищожна сума. Тъй като обектите са малко над 100, при разделянето ѝ се получава по около 5 хиляди лева на обект. Проф. Димитров уточни, че според политиците са дадени милиони левове за разкопки, а всъщност са дадени пари за археологически проучвания на инфраструктурните съоръжения, които са предварително проучени и около тях няма съществени обекти от научна гледна точка:

Има да речем антични, средновековни, праисторически села с примитивна култура, много рядко се случва да попаднеш на много интересно праисторическто селище и постъпващата от този тип разкопки научна информация не е особено висока.

Археологическата кампания започна с разкопки в града Фармакида в плавателната част на река Ропотамо. Градът е натрупал значителни богатства от търговия със Средиземноморието. Средствата за разкопките са осигурени от община Приморско.

Планирани са разкопки в крупни обекти на нашето минало – българските столици, големи регионални областни центрове през античността и средновековието, посочи проф. Димитров. Сред реставрираните обекти е голямата базилика в Плиска. Възстановяването на храма ще бъде осъществено чрез дарения и отпуснатите 770 хиляди лева от правителството.

Дадено бе и началото на разкопки, ръководени от доц. д-р Кръстина Панайотова в крайната част на античния град в стария Созопол. Там древните жители са разполагали предимно храмове. След неколкогодишно прекратяване разкопките са подновени със средства на НИМ.

Сред големите успехи в реставрацията проф. Димитров открои Римската вила "Армира" край Ивайловград, крепостта при Пещера, при Кюстендил, крепостта при село Белчин – общо около 30 крепости.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29
Мадам Бътерфлай

Великолепно начало на "Опера в киното"

С удоволствие се връщам към скъпите музикални спомени от миналото лято, когато имах щастието да присъствам на два изключително красиви спектакъла от юбилейното стотно издание на оперния фестивал на Арена ди Верона. Гледах продукцията на Уго де Ана на “Тоска“ и възстановка на продукцията на Франко Дзефирели на “Мадам Бътерфлай“. Разбира се, не е..

публикувано на 16.04.24 в 17:22

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 25-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива:  20.05-21.00 ч.: Отзвук от три изключителни събития: - Бродуейският мюзикъл “Фантомът на операта“ гостува в зала 1 на НДК - Премиера на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – постановка на знаменития хърватски..

обновено на 15.04.24 в 18:53