Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Леополд Хагер: Обичам оркестрите, които надграждат

Леополд Хагер

82-годишният маестро Леополд Хагер – един от уважаваните диригенти и педагози в Австрия, е в София тази седмица по покана на своя ученик Росен Гергов, главния диригент на Симфоничния оркестър на БНР. Още със самото си встъпване на тази длъжност българският диригент заяви, че за него ще бъде цел да запознае нашата публика с майсторството на Хагер и особено със специалното му отношение към музиката на Антон Брукнер.

Третата симфония на Брукнер ще звучи на 24 март от 19.30 часа в зала "България", а в първата част ще бъде изпълнението на Петия "Императорски" концерт за пиано от Бетовен, в който солист ще бъде проф. Милена Моллова – един от доайените на българската клавирна школа.

След първата му репетиция с Радиооркестъра имах възможност да се срещна закратко с маестро Леополд Хагер, за да го попитам какво го вдъхновява в дългата му и успешна кариера.

Вдъхновението за мен идва от природата, от нещата, които обичам – като архитектура и изобразително изкуство. Вдъхновяват ме и идеите на композиторите, които откривам в партитурите – формата, емоциите, възможностите на оркестрацията.

Има музика, която е разбираема навсякъде – като Моцарт и класиците, но Шуберт и Брукнер например са нещо специално – трябва да разбираш тяхното мислене. Без да познаваш тяхната психика ти ще ги свириш, но как? Трябва да имаш малко усещане за импресионизъм, например. За да навлезеш в дълбочина в Брукнер, трябва да си виждал родното му място, като големия манастир "Свети Флориан", където той се е изградил като характер.

Някои музиканти смятат, че Брукнер е подценяван автор и музиката му би трябвало да се цени по-високо. Вие как смятате?

Абсолютно вярно! Той е достатъчно важен в Австрия и Германия, но в страни като Италия и Испания… даже в Испания е малко по-добре, но като кажа Брукнер, италианците ми казват – не! Но пак казвам – когато не разбираш манталитета на определен автор, имаш затруднения да слушаш музиката му.

Роден сте в Залцбург, учили сте и сте работили там, може би този град също може да бъде определен като Ваше вдъхновение? Както и Виена.

Точно така е! Но Залцбург е голямо вдъхновение за работата по Моцарт – когато записвахме ранните му опери, бяхме в същата зала, където и той е дирижирал и е свирил. Имаш същата акустика, същата атмосфера като Моцарт няколко века преди теб, и това е истинско вдъхновение.

Колкото до Виена, определят я като най-добрия град за живеене и може би това е малко арогантно, но е така – през нея са минали всички важни музиканти в историята – Моцарт, Бетовен, Шуберт, Малер, Брамс – всеки е бил там, построили са буквално тази фантастична атмосфера.

Работили сте с някои от най-престижните оркестри в света: Виенската, Берлинската, Мюнхенската, Чешката филхармония, Гевандхаус – Лайпциг, Дрезденската държавна капела, Метрополитън опера и още, и още. Какъв е Вашият предпочитан оркестър?

Колко е хубаво да се работи с оркестър като Виерската филхармония, фантастично е. Но, знаете ли, когато имаш една или две репетиции, е трудно да дадеш кой знае колко много от себе си. Затова аз харесвам, когато един добър оркестър показва интерес да изработи творбата по-добре, да я надгради, и ми позволява да му помогна в този процес. Да направим заедно най-доброто възможно. И това може да се случи точно тук, в София, с Радиооркестъра. Възможно е! Днес беше първата ни репетиция, затова е рано да кажа, но ме попитайте пак след концерта в петък. Българските музиканти не са свирили много Брукнер, но този състав е отворен да научи повече. А в тази Трета симфония от Антон Брукнер има моменти във виенски стил – него всички го харесват, а това прави нещата по-лесни. Мисля, че имаме достатъчно време до концерта, за да изработим всичко необходимо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34