В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Илиев разказа:
Аз бях изключително поласкан, когато БНР като институция и Симфоничният оркестър на БНР ми предложиха аз да напиша произведение специално за оркестъра. Това е първият път, когато българска институция ми поръчва произведение и за мен беше не само приятна изненада, но и голяма чест. Когато си мислех вкъщи, какво произведение да бъде, колко дълго, за какъв оркестър, доста въпроси тръгнаха да изкачат, но един беше, че щом пиша произведение за български оркестър, трябва по някакъв начин да пресъздам музикално българската действителност, каквато аз я виждам в днешно време. Винаги, когато се прибирам от чужбина, две от нещата, които ми правят впечатление, е в какви мащаби се е разраснала поп-фолк културата в България, а второто нещо, което също ми прави впечатление, е много американизираното ежедневие, като започнем от телевизионните програми до ресторантите за бързо хранене, консуматорското мислене на обществото.
Илиев сподели, че обожава да дирижира френска музика, а най-трудно му е да дирижира собствени творби:
Усещането когато човек напише една нова пиеса е, все едно че даваш живот на едно дете и когато това дете вече си е поело по собствения път някак си да го дирижираш не си пасва. Може да бъде неконтролируемо.
Музикантът коментира и разликата в подготовката на "Тротоарен вихър“ за студиен запис и за сцената на зала "България"?
Cлава Богу, сега имаме много повече време за репетиции. Ние записахме това произведение в рамките на два дни, което беше изключителен стрес, защото произведението все пак е доста дълго - 22-минутно и също въобще не е лесно технически. Предвид че беше и нова творба за оркестъра, запасите бяха доста предизвикателни. Сега имаме повече време да работим над него и се надявам да стане дори по-добре от записите.
Композиторът, който в момента има поръчка за опера, сподели, че пише творбите си само на хартия.
Йохан Девлетян е писател и неспасяем музикален фен, отдал много години от живота си за културното развитие на Пловдив. "Без плейбек" се нарича новата му книга. Тя е събрала много лични спомени, впечатления, истории, безценни за хора, пристрастени към музиката. Тук са документирани всички срещи с изключителни музиканти, чиито концерти Йохан Девлетян е..
Дни преди големия си концерт на 11 май в НДК, Стефан Вълдобрев ще изнесе “зелен концерт”в София за децата в "Музейко". Събитието е част от инициативата “Музейковец за един ден”, чиято идея е известни българи да се срещат с любознателните малчугани, за да им представят по забавен и предизвикателен начин своите професии, интереси и хобита в..
Музикантите Росен Захариев-Роко и Теодосий Спасов за първи път свириха на концерт на вокалната група "Радиодеца" с диригент Илина Тодорова. Пролетният джаз концерт се проведе в Първо студио на БНР. 45 малки изпълнители представиха репертоар от нови песни на сцената на Първо студио на БНР. "Изпяхме много хубави песни. Дадохме всичко от себе си,..
Истински празник за меломаните бе спектакълът на операта„Луиза Милер“ от Джузепе Верди, излъчван директно от Метрополитън Ню Йорк. Това беше спектакъл на изключително високо професионално ниво, който ще остане в спомените на всички присъствали в кинозалата. Операта на Верди „Луиза Милер“ не е много популярна, не се поставя често по света, а у..
Вокална група "Радиодеца" и техният ръководител Илина Тодорова ще бъдат домакини в Първо студио на БНР на Детския пролетен джаз концерт. Над 40 малки изпълнители ще вземат участие. Те са подготвили много нови песни и танци специално за пролетния концерт, за който се подготвят повече от 1 година. Децата от вокалната група са най-младият състав на БНР,..