Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Р. Уитман: Великобритания трябва да сключи транзитно споразумение с ЕС преди окончателната сделка за Брекзит

| обновено на 24.06.17 в 13:18
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В специално интервю за предаването "Събота 150" по „Хоризонт“ проф. Ричард Уитман, който преподава в университета в Кент и е един от най-изтъкнатите анализатори в Кралския институт по международни отношения "Чатнъм Хаус", заяви, че първостепенната задача пред британските политици е постигането на преходно споразумение. Според него т.нар. „мек Брекзит“  е възможен:

Проблемът е, че правителството не извърши подготвителни работи за такъв през последните 12 месеца. Всъщност сега по-наложителен е въпросът за сключването на споразумение за преходния период, а не толкова как ще изглежда финалният вариант на сделката, подчерта Уитман и посочи някои от въпросите, които според него трябва да бъдат третирани в това транзитно споразумение:

Ще дам пример само с един от казусите - какво се случва с европейските граждани във Великобритания. Въпреки че много беше изговорено, истинският разговор започна сега, а това е изключително сложен проблем. Той трябва да бъде решен бързо. Друг доста по-належащ  въпрос е вноската на Великобритания в европейския бюджет. Честно казано, мисля, че тези проблеми са доста сложни сами по себе си и в момента няма време да се водят преговори за отношенията между Великобритания и Европейския съюз след окончателния развод. И двете страни в преговорите осъзнават колко е важно да се постигне някаква договореност за преходния период.

Проф. Уитман коментира и влиянието, което имат дебатите около Брекзит върху икономиката:

Най-голям проблем в момента създава несигурността, защото бизнесът няма идея как ще изглеждат отношенията между Великобритания и Европейския съюз след окончателното напускане. Това вече се отразява от гледна точка на инвестициите във Великобритания и на някои капиталови потоци към Европейския съюз. От друга страна в момента безработицата във Великобритания е на доста ниско ниво, което е добре за икономиката, допълни проф. Уитман.

Той изтъкна, че политическият проблем в Обединеното кралство е миграционната политика:

Ако се стигне до ситуацията, в която Великобритания има достъп до единния пазар, но има повече възможности за контрол на миграцията, за много хора това би била идеалната сделка. Със сигурност ще се направи опит да се договори подобен вариант и да се облече в законови текстове. В същото време Европейският съюз не изглежда готов да се откаже от някои от свободите на своите граждани - в случая свободата на движение. Позицията е твърда и надали ще бъдат направени отстъпки заради Великобритания.


Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маноил Манев, депутат от ГЕРБ-СДС

НС прие на второ четене промени в Закона за чужденците

Депутатите приеха на първо и на второ четене днес промени в Закона за чужденците в Република България, с които се оптимизира процесът по наемане на граждани на трети страни за целите на сезонната работа. Законопроектът е внесен от Маноил Манев и Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС.  Основните промени се отнасят до процедурите по предоставяне на..

публикувано на 25.04.24 в 18:52
Снимката е илюстративна

Заловиха голямо количество кокаин на пристанище Пирея

Гръцката полиция залови на пристанище Пирея голямо количество кокаин. Предполага се, че пратката е предназначена за европейските страни. Заловеният кокаин е примесен с химическа тор.  Товарът е от Еквадор с краен получател частна компания в Хърватия, за която се предполага, че е фиктивна.  В контейнерите по документи се транспортират минерални..

публикувано на 25.04.24 в 18:52
Доц. Любомир Киров

Правителството решава утре ще бъде ли обявена епидемия от коклюш

Ще бъде ли обявена епидемия от коклюш и какви мерки ще предприемат здравните власти у нас, ще стане ясно по време на заседание на правителството утре, съобщиха за БНР от здравното министерство. На среща при министър Галя Кондева днес е обсъдена ситуацията с разпространението на инфекцията, както и възможните варианти за мерки. Дори да..

публикувано на 25.04.24 в 18:43
Александър Лукашенко

Лукашенко: Ако от НАТО стъпят в Беларус, ще получат незабавен отговор

Беларуският лидер Александър Лукашенко остро разкритикува активността на НАТО на източния фланг и заплаши с незабавен отговор в случай на нападение срещу страната му. От Ангел Григоров чуйте подробностите. Представяйки пред депутатите от Общобеларуското народно събрание новите концепция за национална сигурност и военна доктрина на Беларус,..

публикувано на 25.04.24 в 18:36
За диагностика на рак на гърдата се използват и нови методи, извън страндартните - мамография, ултразвукова диагностика и магнитно-резонансна томография.

От 1 юли медицинските направления за мамография ще важат по 2 месеца

Издадените от 1 юли нататък медицински направления за ехография и мамография на млечна жлеза ще бъдат валидни за срок от 2 месеца.  Това решение е гласувано от Надзорния съвет на Здравната каса днес.  Удължаването на валидността на направленията беше договорено по време на преговорите между Касата и Българския лекарски съюз за новия Национален..

публикувано на 25.04.24 в 18:31

Десислава Паунска: "Гардиън" класира в Топ 10 българския павилион на Венецианското биенале

Българският павилион на Венецианското биенале влезе в престижни класации на световни издания , съобщи пиарът на представителството ни Десислава Паунска в интервю пред БНР. "Гардиън" нарежда нашето представяне във Венеция в Топ 10. В Топ 5 на световните павилиони влиза и българската инсталация "Съседите" в класацията на световните павилиони..

публикувано на 25.04.24 в 18:24

Костадин Филипов: Голяма част от политическия елит в РСМ не желае страната да върви към пълноправно европейско членство

Голяма част от политическия елит в РСМ не желае страната да върви по пътя към пълноправно европейско членство. Това заяви пред БНР журналистът Костадин Филипов. Гордана Силяновска, издигната от ВМРО-ДПМНЕ, и Стево Пендаровски, подкрепен от СДСМ, са двамата кандидати за президент на Северна Македония, които отиват на втори тур на изборите на 8..

публикувано на 25.04.24 в 17:43