Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В. Макаринов: Архитектурата е ценна само в автентичния си вид, близо до оригиналния проект на архитектите

Сградата на Изпитателния институт към Агрономическия факултет, по-късно - Софийския районен съд и прокуратура
Снимка: БГНЕС

Ценители и професионалисти ще се включат тази вечер в свободна дискусия на тема "Домовете на модерността - български архитектурен модернизъм", която ще се проведе в Съюза на архитектите в София.

Васил Макаринов от общността „Български архитектурен модернизъм“, който коментира темата в аванс в ефира на „Хоризонт“, каза, че очаква на дискусията да дойдат много и различни хора, които се интересуват този стил или го прилагат в работата си като архитекти:

От работата си, от проучванията и т.н., съм установил, че интересът към тази архитектура се проявява у хора, които не са архитекти, които изобщо нямат отношение към науката архитектура, обаче пък имат отношение към градската среда, към това, което е около тях, към историята. Така че лично аз смятам, че ще се появят всякакви най-разнообразни, най-интересни хора, разбира се и специалисти-архитекти, чието мнение би било много интересно.

Общността „Български архитектурен модернизъм“ поддържа страница, посветена на архитектурата на българския модернизъм от 20-те, 30-те и 40-те години на XX век. Нейната цел е запознаване с примерите от тази архитектура, които в много случаи остават в страни от широкия интерес както на любители, така и на професионалисти (архитекти и изследователи). Поради тази причина днес, в следствие на множество ремонти и преустройства, все повече и повече от тези сгради загубват своя автентичен облик, носещ със себе си доказателството за силните връзки с европейското изкуство, които сме имали през разглеждания период, пишат в представянето авторите Васил Макаринов и Теодор Караколев.

В ефира на „Хоризонт“ Васил Макаринов подчерта, че за разбиране и оценяване на естетиката на архитектурния модернизъм е необходима подготовка:

При модернизма, пък и при всеки друг стил, разбира се, естетиката е нещо много важно, ключово. Въпросът е, че естетиката - конкретно на модернизма, е може би малко по-трудно разбираема и асимилируема, тъй като тази стилистика предявява една необходимост тази архитектура да бъде по-ясно позната като лексика, като начин, по който се изразява, а именно  - посредством тази доста елегантна игра на пропорции между отделните форми, обеми и т.н., която всъщност не е в самото украшателство, както е в по-ранните стилове, а по-скоро в точно тази чистота и игра на отделните обеми.

И моето лично мнение всъщност е, че се стига до такива фрапантни случаи като идеи за надстрояване на комплекс "България" и други такива, поради това, че не се осъзнава, че тази архитектура в този й вид - автентичен, близо до оригиналния проект на архитектите, тя само в този вид е ценна, коментира още Макаринов и добави: Иначе просто става един спомен. Някакво знание, че там е имало някаква сграда и дотам.

По отношение на отговорността за запазване на знакови архитектурни образци в София Макаринов посочи:

Смятам, че основната грижа трябва да бъде в ръцете на самите собственици, които, поне по мое лично мнение, осъзнавайки стойността на тези сгради, не биха си и помислили да нарушават техния автентичен вид.


Цялото интервю чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59