Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румяна Угърчинска: Макрон прави опит за изход от шизофреничната ситуация с Либия

Френският президент Еманюел Макрон с либийския премиер Файез Ал Сараж и командващия либийската национална армия ген. Халифа Хафтар
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Досега международната общност признаваше и говореше само с определи играчи в Либия, без да отчита ставащото на терена и реалността. Това каза в предаването "Събота 150" Румяна Угърчинска, журналист, автор на книгата „За кожата на Кадафи“. Тя коментира френските усилия и амбиции за постигане на траен мир в Либия и срещата, организирана от френския държавен глава Еманюел Макрон в тази насока:

Трябваше да се излезе от този малко шизофренична ситуация и това направи президентът Макрон, като покани важните личности, които трябва да си говорят в името на сигурността и с надеждата да се спре този хаос, който генерира нестабилност и много големи заплахи.

Угърчинска прогнозира, че изход от тежката ситуация в Либия и стабилизиране на региона могат да бъдат постигнати много бързо в зависимост от международната воля и натиск. Изборите са неизбежна част от решението на проблема, подчерта журналистът:

И да се премине към друг вид режим, тъй като явно този вид чисто парламентарен режим вмомента в Либия не им позволява да решат проблемите си и да се обединят. Явно в тази държава е необходимасилна личност, но личност, която да бъде избрана от либийците, а не от международната общност, било то и ООН, а след това да се иска от либийците те да приемат това решение, което не е тяхно. 

От три години Либия е разделена на две, припомни Румяна Угърчинска:

В източната част е избраният парламент, а в западната част, в Триполи – други институции, които не признаха изборите и решиха, че ще бойкотират този парламент. Източната част исторически е тази част на Либия, която имаше най-голямо влияние от гледна точка на екстремистките ислямистки групировки, някои от които позволиха на „Ислямска държава“ да обяви навлизането на своя халифат в Либия. Армията или остатъците от нея започна борба с тези ислямски групировки. Политическата делба на изток и запад всъщност позволи на тези терористични организации да навлязат в Либия, също така това позволи разрастването на  различните видове трафик. 

Близо ли е мирът в Либия, в която враждуващи фракции поддържат дългогодишен хаос след Арабската пролет - слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОИ стартира програмата за профилактика в 50 бази за 10 дни

От днес Националният осигурителен институт започва изпълнението на програмата за профилактика и рехабилитация за настоящата година. Договори са подписани с 50 бази, а парична помощ, която се предоставя на осигурените е за 10 дни. Покриват се нощувките -  до четири диагностични и терапевтични процедури дневно и частично 9 лева за храна на..

публикувано на 29.03.24 в 09:05
бившата казарма в Ловеч

Бъдещето на бившата казарма в центъра на Ловеч продължава да е под въпрос

Бъдещето на бившата казарма в центъра на Ловеч е една от най-важните теми, които интересува местните жители. Поне от 10 години три различни общински управления говорят, че теренът ще бъде превърнат в голям парк с музеи и атракции, но нито едно управление досега не успява да реализира намерението, дори след като държавата прехвърли на общината..

публикувано на 29.03.24 в 08:55

Милен Желев: Докато вниманието е към вота, ГЕРБ и ПП-ДБ ще се опитат да се разберат за регулаторите

Прословутата домова книга на президента Румен Радев има доста къса резервна скамейка и възможностите за нов служебен министър-председател се свеждат до двамата зам.-председатели на Сметната палата - Тошко Тодоров и Горица Кожарева . Това коментира пред БНР политологът Милен Желев. Георги Кадиев: Изборът за служебен премиер е между двамата..

публикувано на 29.03.24 в 08:52
Чакащи пътници на летище Гетуик

Сериозни проблеми с великденските пътувания за милиони британци

Милиони британци са изправени пред сериозни проблеми с пътуването по Великденските празници. Силните ветрове и проливните дъждове в някои части на Острова допълнително затрудняват пътуванията. Задръствания и хаос по пътищата очакват британците и рекорден брой по летищата този уикенд, който съвпада с края на срока за много училища. Шофьорите..

публикувано на 29.03.24 в 08:24

Администрацията на САЩ води предварителни разговори за стабилизиране на Ивицата Газа

Американската администрация води предварителни разговори за стабилизиране на Ивицата Газа след края на войната, пише изданието "Политико". В разговорите е включено и предложение на Пентагона за оказване на помощ за финансиране на международна или изцяло палестинска мироопазваща мисия.  Според официални представители, пожелали анонимност,..

публикувано на 29.03.24 в 08:12

Радев, Тагарев и Денков на конференция за НАТО

Конференция, посветена на членството в НАТО, ще има в София. Тя е организирана от Дипломатическият институт към министъра на външните работи, Информационният център на Министерството на отбраната, Атлантическият клуб в България и Софийският форум за сигурност. Очертаване на основните предизвикателства пред черноморската сигурност след..

публикувано на 29.03.24 в 08:08

Георги Кадиев: Изборът за служебен премиер е между двамата зам.-председатели на Сметната палата

Реалният избор за служебен премиер е между двамата заместник-председатели на Сметната палата. Това заяви пред БНР Георги Кадиев - бивш зам.-министър на финансите и бивш общински съветник в София. Той изброи причините за отпадането на останалите 8 възможности за длъжността.  Според него обаче ако и тези двама души се откажат, ще сме в..

публикувано на 29.03.24 в 07:57