Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Ганев: Привличането на капитали е ключово за България

Румен Гълъбинов: Недостигът на преки инвестиции се съчетава с дефицит на подготвени кадри

С Румъния никога не бива да спираме да се сравняваме, защото те правят реформи, а в България правим само говорене през последните години. Това каза за "Хоризонт" икономистът Георги Ганев, преподавател в Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". В коментар на статистическите данни за икономическия растеж той отбеляза:

България продължава да расте значително по-бързо, отколкото средно Европейският съюз като цяло. Да, някои страни в последните години растат доста по-бързо от България – например Румъния, Литва и Латвия. Някои и в определени тримесечия растат по-бързо от България – Полша, Чехия понякога, Унгария понякога, Естония, Словакия. Да не забравяме обаче, че България е единственият съсед на най-голямата "дупка" в европейската икономика – Гърция. 

Най-важната, архиреформата, е реформата в правораздавателната система, посочи Ганев:

Защото държава без правораздаване може да го добута до нива на доход, където сме сега, 15-20 хиляди евро на година на човек от населението, но не може да качи нагоре над това, защото няма какво да носи това по-голямо богатство, то се носи от правната система. В България понеже няма такава, тя е разбита, пробита и така нататък, няма какво изобщо да се надяваме. В този смисъл сравнението с Румъния, която не само последните тримесечия, не само последната година, но и последните три години, непрекъснато Румъния расте по бързо от Българя – е напълно подходящо.

Важната мярка не е БВП, а БВП на човек от населението, а в България този знаменател намалява по-бързо, отколкото във всички други страни, и това е факт, подчерта Ганев. По думите му, решаващи за промяна на тази ситуация са капиталообразуването и човешкият капитал:

България като сравнително "гладна" за капитал страна (и това е през цялата ѝ история като независима държава, от век и половина насам е този факт), за нея е ключово важно да може да привлича капитал отвън, който да влезе, да финансира създаването на тези капиталови стоки, на тези инвестиционни стоки, които ще произвеждат после този продукт по един доста по-производителен начин. Това в последните години не се случва. И другото е провалът в реформите на образователната система, която продължава да е неспособна да генерира, да създава, продуцира хора, готови за икономиката на 21-ви век.

Икономистът Румен Гълъбинов заяви, че случаят с Румъния е много показателен, тъй като там вече започва да дава ефект както данъчната реформа – намаляването на ДДС, така и намаляването на ръста на заплатите в бюджетната сфера. Фактът, че у нас има твърде малко преки инвестиции, ни пречи да се движим по-ускорено, а поради неблагоприятната демография и образование, което не е на нужното ниво, започваме да изпитваме дефицит на кадри, уточни Гълъбинов:

Квалифицираните кадри започват да бъдат все по-малко и да не достигат и дори да има интерес от инвеститори, особено които искат да открият тук операции в технологичните производства или услуги, не им достигат хора. Започват от една фирма да привличат в друга фирма, да се "надцакват" с по големи заплати и само един неголям брой добри специалисти получават тези топвъзнаграждения. Докато, да кажем, за останалите те изостават и затова и като цяло доходите не могат да догонят в такава степен тези в други държави от Източна Европа.

България изостава в начина на привличане на инвестиции, не предлагаме особено благоприятна бизнес среда, категоричен бе експертът.

Позициите на Георги Ганев и Румен Гълъбинов чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Има достатъчно ваксини за подлежащите на редовна имунизация за коклюш

За всички, които подлежат на редовна имунизация за коклюш, има достатъчно ваксини . В това увери пред БНР Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз.  "За тези, които се налага някакво допълнително бустериране, допълнителна ваксинация - също се очаква внос днес, има и в момента налични . Но ако сега всички хукнат да търсят..

публикувано на 25.04.24 в 08:50

СОС решава: Да бъде ли отстранен съветникът Благовест Георгиев?

Столичният общински съвет (СОС) ще обсъди освобождаването на общинския съветник от "Спаси София" Благовест Георгиев от всички заемани от него постове. На 5 април той предизвика тежка катастрофа, избяга от местопроизшествието, след като беше открит отказа да бъде тестван за употреба на алкохол и наркотици. В дневния ред на днешното заседание,..

публикувано на 25.04.24 в 08:29
Недялко Калъчев

Д-р Недялко Калъчев: Омерта срещу диагностичните тестове, покривани от НЗОК. Диагностика - йок!

"Чак опашки не може да кажем, че има за тестване за коклюш, но има многократно повишен интерес към тестовете . Това е нормално предвид ситуацията в момента." Това каза пред БНР д-р Недялко Калъчев - собственик на голяма верига лаборатории. Тестват се най-вече деца във възрастовия периметър от 2-3 до 12 години, уточни д-р Калъчев...

публикувано на 25.04.24 в 08:29
Снимката е илюстративна

Двама министри откриват инвестиция за 800 млн.лв. в медодобивния завод край Златица

Медодобивният завод при Златица и Пирдоп прави нова инвестиция на стойност 800 млн. лв.  Парите ще бъдат вложени в разширяване на рафинерията за катодна мед и в изграждане на два нови фотоволтаични парка. На официална церемония по този повод ще присъстват министрите на икономиката и на енергетиката Петко Николов и Владимир Малинов...

публикувано на 25.04.24 в 08:22
Иван Таков

Иван Таков: БСП трябваше да е спойката за тези избори, но явно няма да се получи

" Винаги ще работя за БСП - БСП е моята партия. БСП трябваше да е обединителната сила, трябваше да е спойката за тези национални избори 2 в 1 . Явно няма да се получи. Разочарован съм, че лявото в момента е раздробено на тези парламентарни избори ".  Това коментира пред БНР Иван Таков - бивш председател на Софийската организация на БСП и..

публикувано на 25.04.24 в 08:18

СЕМ избира нов председател – изтече мандатът на Соня Момчилова

Съветът за електронни медии ще избере на днешното си заседание председател на медийния регулатор за следващата една година.  Мандатът на досегашния председател Соня Момчилова изтича в края на този месец. Соня Момчилова беше избирана за председател на Съвета за електронни медии два поредни мандата. Съгласно закона за радиото и телевизията,..

публикувано на 25.04.24 в 08:15
Гледка към Чернобил от град Припят

Жива верига със свещи в Никозия за годишнината от аварията в Чернобил

Жива верига със свещи ще образуват днес кипърски гърци и кипърски турци пред Дома за сътрудничество в буферната зона в Никозия. Така по инициатива на Кипърската антиядрена платформа ще бъде отбелязана 38-ата годишнина от аварията в Чернобил. Представителите на неправителствените организации и гражданскиактивисти от двете кипърски общности,..

публикувано на 25.04.24 в 08:02