Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Алегро виваче" гостува на "Аполония 2017"

| обновено на 13.09.17 в 12:32
Снимка: fest-bg.com

Традиция е предаването "Алегро виваче" на програма "Хоризонт" да присъства на някои от събитията в класическата програма на Празниците на изкуствата "Аполония". Концертите в 33-тото издание отново бяха на сцената в Археологическия музей. В последната вечер там свириха девет от учениците на проф. Минчо Минчев - този фестивален финал също е традиция, утвърдена през годините. С пианистките Марина Капитанова и Антония Йорданова всеки един от деветимата изпълни пиеса – разбира се, от най-любимия цигулков репертоар, който може да ги представи в най-добра светлина.

Самият проф. Минчо Минчев беше поканен за концерт на "Аполония" на 1 септември. Интересното този път беше, че негов партньор беше синът му Николай Минчев, а в две от произведенията именитият наш цигулар свири на виола.

Следващата вечер, на 2 септември, сцената на Археологическия музей се преобрази, защото освен със своята арфа, прочутата Сузана Клинчарова привнесе артистичност и с визия - за програмата, наречена "Иберия", сценографката Елена Иванова беше създала мултимедия с картини и снимки, а за екран служеше красива драперия.

С изключение на Сузана Клинчарова и самотния глас на нейната арфа, останалите концерти на "Аполония" имаха нещо общо и то бе семействеността. След цигулковото дуо Минчеви, на 3 септември публиката посрещна трио "Челисимо" - още една прочута българска музикална династия. Не две, а много повече поколения виолончелисти има в семейство Кръстеви. Не е за пропускане шансът да се чуе на концерт "Челисимо", защото такива събития не са чести – все пак Калина живее и работи в далечна Австралия. На пианото бе Маргарита Илиева, което е много голям плюс за цялата програма.

На 4 септември "Аполония" посрещна още едно семейство – цигуларите Теодора и Антон Сороков, заедно с пианистката Ружа Семова. Както се оказа, те не само не са свирили в Созопол в този формат, но и Теодора и Антон за първи път свирят заедно като дуо. И тримата идват от Виена, където Теодора работи в оркестър Tonkunstler, Антон е концертмайстор на Виенските симфоници, а Ружа преподава в Университета за музика и сценични изкуства. Двете българки отдавна свирят като дуо, много често представят на международни сцени музиката на Панчо Владигеров. 

В звуковия файл можете да чуете интервюта с проф. Минчо Минчев, с арфистката Сузана Клинчарова, с проф. Анатоли Кръстев и неговите наследници Калина и Атанас, с цигуларите Теодора и Антон Сороков и пианистката Ружа Семова, както и документални записи от концертите им в рамките на "Аполония 2017".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Красимира Стоянова

Оперната прима Красимира Стоянова направи първия си майсторски клас у нас

Първият у нас майсторски клас на операта прима Красимира Стоянова беше в рамките на Празниците на изкуствата "Аполония 2017". Толкова щастливо събитие за толкова много хора – не само единайсетимата активни млади участници оцениха шанса да се срещнат с..

обновено на 13.09.17 в 14:45
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата...

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР...

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези..

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство...

публикувано на 22.04.24 в 13:45