Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселина Сариева за Нощ Пловдив 2017-а

Между запазените възрожденски къщи в Старинен Пловдив най-ранната и с най-интересна архитектура и декоративна даденост е къщата на Георги Клианти, чието име носи и до днес
Снимка: БТА

Най-дългата нощ на Пловдив се завръща през този септември  -  за 13-а поредна година, но за пръв път в три вечери - на 15-и, 16-и и 17-и септември. Към началото - през далечната вече 2005 година, се завърна една от инициаторките - Веселина Сариева, която сподели в ефира на "Хоризонт" :

Фестивалът започна като една инициатива, общо взето, да пробваме една идея, дали наистина Пловдив може да бъде отново едно място за култура -  такъв, какъвто е бил през 60-те и 70-те и да възродим имиджа му като място, където могат да се открият нови имена, нови хора, нови автори, нови идейни територии, да бъдат представени събития на всички тези невероятни локации, които са Античен театър, Римски стадион, също така и някои скрити пространства като тогавашните Тютюневи складове, Капана.  Всички тези места през годините бяха доста запуснати и неоткрити от културната аудитория. Дори се създадоха нови формации в Нощта като познавателни, кураторски и изкуствоведски разходки, тук се пробваха много нови, иновативни модели на изкуство и култура. И фестивалът едно, че се разрасна  - от 15 участници, а в момента имаме 70 и 140 събития, но от друга страна  - фестивалът създаде една нова хранителна среда, една нова екосистема.


За програмата тази година Сариева обясни: Програмата първата вечер  - на 15-и, имаме ателиета и музеи, галерии. Втората вечер са културните институции, също така някои галерии ще отворят врати и баровете. И третата вечер имаме предимно събития на открито, детска програма.... Опитахме се тази година да разпространим програмата равномерно.


Стартирала като „Нощ на музеите и галериите“ през 2005-а година по инициатива на Веселина и Катрин Сариеви и (основатели на SARIEV GALLERY и OPEN ARTS Foundation), днес НОЩ/ПЛОВДИВ е съвкупност от множество местни, национални и международни проекти, разширяващи културната карта на Пловдив. В последните години фестивалът събира аудитория между 40 и 60 хиляди души, като артистичните проекти са над 120 и са разположени на близо 70 локации в града под тепетата.

Тази година организаторите ще избират от над 70 проектни предложения от всички сфери на изкуството – съвременно и традиционно визуално изкуство, театър, кино, съвременен танц, пърформнас и други, които да включат в НОЩ/ПЛОВДИВ. Съдържанието през 2017-а ще бъде разпределено по традиция в тематични подпрограми: „Музеи, Галерии, Ателиета“, „Град и Култура”, „Клуб и Музика“, „Публични пространства“ и „Малката Нощ”, се казва в анотацията на събитието.

Повече по темата чуйте от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54