Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радослав Гулев: Младите хора в Нотингам са разочаровани, че градът няма да бъде европейска културна столица



Тези дни жителите на Нотингам преживяха известен шок, защото бяха попарени надеждите им градът да бъде европейска столица на културата през 2023 година след решението на Брюксел британските градове след 2019 година да не могат да участват в надпреварата. В предаването „Графити по въздуха“ се свързахме по телефона с Радослав Гулев, който живее и работи в Нотингам.

Новината беше неочаквана. Всички са разочаровани от решението на Европейската комисия, най-вече от това, че решението беше взето едва след като съответните кандидати вече бяха предали своите кандидатури в комисията и участието на Великобритания е заявено още от миналата година. Необяснимо е защо чак сега комисията излиза с решение, че Великобритания няма право да участва в този проект, сподели Гулев.

Според него жителите на Нотингам са гласували за излизане от Евросъюза, защото са били подведени от политическата кампания.

Населението на града е изключително младо, има два университета, 30-40% от населението на града е под 35 години – изключително млади хора, които са креативни и можеха да дадат изключително много за кандидатурата на града като Европейска столица на културата, така че Нотингам можеше да покаже не само културно-историческо наследство, но и модерно изкуство. Те имаха планове да включат абсолютно всички хора, да направят нещо като креативни центрове, креативни хъбове, където всеки да може да се включи и да създава изкуство и култура. Според мен идеите бяха много добри, но за съжаление това няма да се осъществи, добави Гулев.

На въпрос дали след Брекзит не обмисля да се завърне в България, събеседникът отговори: Това винаги е отворен вариант. Аз обичам страната си и винаги се радвам, когато имам възможност да се върна там. Засега професионалната ми реализация е тук и докато съм доволен от това, което правя, ще остана тук. За вбъдеще, кой знае…

Той сподели още, че въпреки, че Нотингам няма да може да се кандидатира за Европейска столица на културата през 2023 г., той ще агитира всички свои приятели от града да посетят Пловдив през 2019-а, за да помогнат за популяризирането на българския град-домакин.

Чуйте цялото интервю с Радослав Гулев в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59