Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рихард Щраус на фокус в афиша на Виенската опера през декември

Красимира Стоянова в ролята на Маршалката
Снимка: Vienna State Opera/Michael Pöhn

Ефектен акцент в афиша на Виенската държавна опера за месец декември 2017 г. бяха серия спектакли на оперни заглавия от забележителния  немски композитор  Рихард Щраус. Седмиците, посветени на неговото творчество, започнаха в края на ноември и достигнаха  кулминация в дните преди Коледа. Уникален е фактът, че Виенската държавна опера представи в общо 22 последователни вечери  шест опери от Рихард Щраус, чиито постановки поддържа  неизменно в своята програма  като репертоарен театър. Това бяха творбите “ Саломе“, “Ариадна на Наксос“, “Дафне“, “Електра“, “Арабела“ и “Кавалерът на розата“. 


Под формата на съпътстваща програма, в едно от фоайетата на Щатсопер бе подредена фотоизложба, посветена на Рихард Щраус, представяща интересни документални факти за композитора и снимков материал от постановки на негови творби във Виена.  Бяха организирани и три подиумни дискусии по темите: “Рихард Щраус и неговият мандат като директор на Виенската държавна опера“,  “Специфика на вокалната интерпретация в музиката на Щраус“ и диригентски 
уъркшоп, ръководен от Петер Шнайдер.  На голяма сцена бе представен и балетът  от Рихард Щраус “Легенда за Йосиф“. 

Директорът на Виенската държавна опера Доминик Мейер аргументира  своята оригинална идея за дни, посветени на Рихард Щраус във Виена, с думите:
Щатсопер има в лицето на Виенската филхармония най-добрия оркестър в света, интерпретиращ с несравним финес музиката на този композитор
. Самият той  е бил директор на театъра в периода 1919 – 1924 г., емоционално свързан е с Виена и е един от най-изпълняваните автори тук.

В потвърждение на думите на Доминик Мейер е и официалната статистика на театъра, според която досега на сцената на Виенската държавна опера са представени повече от 3500 спектакъла на оперни заглавия от Рихард Щраус. Композиторът е заставал 350 пъти на пулта на оркестъра и като диригент.  Неговите опери “Ариадна на Наксос“ и “Жената без сянка“, както и балетът “Шлагобърс“ са имали своите световни премиери именно на сцената на Щатсопер - Виена.  А най-изпълняваната  творба от Рихард Щраус  тук, с вече почти 1000 представления, очаквано е “Кавалерът на розата“, обявена от много музикални критици за най-великата опера на XX век.

В рамките на дните, посветени на Рихард Щраус в Щатсопер, “Кавалерът на розата“ бе играна четири пъти през декември в легендарната постановка на Ото Шенк, която датира от 1968 г. и е представяна над 380 пъти във Виена, но все още пленява публиката с елегантно-красива сценография и визия в стил рококо. В подбрания солистичен състав,  под дирегентската палка на Адам Фишер, се открояваха имената на Питър Роуз, Стефани Хотзил, Eрин Moрли, но звездата на спектакъла, която публика и критика очакваха, беше българската прима Красимира Стоянова  в ролята на Маршалката. След своя триумфален дебют с тази партия на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г.  и последвалия успешен гастрол през 2016 г. в Миланската Скала, Красимира Стоянова представи през декември своята блестяща интерпретация на Маршалката  за първи път и пред виенска публика.

Елегантно, аристократично, изтънчено вокално и артистично изграждане на образа са запазена марка на Красимира Стоянова в тази роля. 

Вестник Wiener Zeitung коментира : Над всички изпълнители със своето внушително въздействие бе Красимира Стоянова, притежаваща изумително красив тембър.

Вестник Der Standart обобщава: Безупречна интерпретация на Маршалката - достойно, убедително артистично присъствие на Красимира Стоянова. Мек, лирично звучащ сопран с брилянтни височини. Неземно красиво и нежно звучат изпетите от нея фрази в началото на заключителния терцет.

В специално интервю за слушателите на предаването “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" Красимира Стоянова  сподели интерсни размисли  за изградения от нея образ на Маршалката в “Кавалерът на розата“ и направи съпоставка на двете  сценични продукции в Залцбург и Виена, в които е участвала. Чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45