Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Димитров, Уикимедия: Трябва да се научим да разпознаваме фалшивите новини

Снимка: архив

Феноменът „фалшиви новини“, т.е. съзнателното създаване и разпространение на грешна информация и представянето ѝ под формата на новини става все по-често срещан в ежедневието ни и в Европа имаме основателни опасения, че това е една слабост на нашите общества, която може да бъде използвана с цел манипулация на общественото мнение и в ущърб на обществения интерес. Това каза Димитър Димитров от Уикимедия по повод днешната среща в Брюксел на Експертната група на високо равнище, избрана да консултира представители на Европейската комисия при разработването на стратегия за справяне с фалшивите новини и при предприемането на мерки за справяне с разпространението на онлайн дезинформация.

Димитров, който е избран за член на групата, отбеляза, че нейната цел е да дефинира проблема по-ясно и да обсъди дали има работещи мерки, които могат да се предприемат за намаляване уязвимостта на общностите в Европа.

Като цяло мерките могат да бъдат категоризирани в три типа: блокиране и триене на фалшивите новини, конкуренция, т.е. създаването на все повече качествени медии, медии, които споделят факти и аргументират върху факти и трета категория от мерки – бих я нарекъл „образование“. Според мен първата категория триенето или блокирането на фалшивите новини няма да доведе до успех – това е нещо много краткосрочно, което, ако се реши да се пробва, няма да решиш същинския проблем. Наличието на качествени медии, разбира се, е много важно и това е някаква стъпка, в която трябва неминуемо да инвестираме, но според нас от Уикимедия и според мене лично най-важното нещо, което можем да направим, е да инвестираме много в образование. Каквото и да си говорим, за да преодолеем този проблем, ние трябва да се научим – нас самите и нашите деца – да разпознаваме какво е това фалшива новина. Ние трябва да разпознаваме какво е достоверен източник и трябва да се научим критично да четем информацията, която ни се предоставя.

Заедно с това според него е необходимо обществото да се научи да води обществен дебат, който разчита на фактите и обществен дебат, който се опитва да намери консенсус.

Димитров признава, че някои езикови версии или части на Уикипедия не съдържат достатъчно достоверна информация:

При Уикипедия важи това, което важи за обществото като цяло. Само ако имаме достатъчно добронамерени хора, достатъчно критична маса от хора, които искат да вярват и искат да си говорят с факти, само тогава ще имаме едно общество, медии и обществено пространство, в което ще си водим дебати, базирани на факти. Ако го няма това, тази критична маса, тогава това няма да е така. И мисля, че това е част от причината, заради която съм поканен в тази работна група – защото мога много точно да кажа, че има много успешни езикови версии на Уикипедия, но има и неуспешни езикови версии на Уикипедия.

Той бе категоричен, че българската версия на Уикипедия е от добрите:

Има тук-таме проблеми с определени статии, които задължително трябва да бъдат подобрени, но определено българската Уикипедия сме една от уикипедиите, в които критичната маса е достатъчно голяма, за да доставя положителен материал на читателя.

Димитров се обяви за медиен плурализъм и отбеляза, че ограничаването му вреди на способността за критично мислене на обществото.

В заключение членът на Експертната група на високо равнище, избрана да консултира представители на Европейската комисия при разработването на стратегия за справяне с фалшивите новини, отбеляза, че е необходимо да има повече организации или институции, които правят така наречения „факт чекинг“ (бел. на ред. „проверка на фактите“) и това не е работа на държавата, а една от задачите на обществените медии.

Той припомни, че още преди няколко години към Европейската комисия е създадена работна група, която проверява за наличието и разпространението на фалшиви новини в медиите в Европа:

Мога да ви прочета списъка. В България ясно определени като „фейк нюз“, като разпространители на фалшиви новини са „ПИК“, „БЛИЦ“, „24 часа“ и Труд“. Това е според Европейската комисия и нейната работна група по темата.

Запис на разговора с Димитър Димитров от Уикимедия можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Експертната група, която съветва ЕК как да противодейства на фалшивите новини, се събира на първа среща

В Брюксел се събира на първа среща експертната група на високо равнище, която съветва Европейската комисия как да противодейства на фалшивите новини. В групата са включени представители на гражданското общество, социалните и новинарски медии, онлайн..

публикувано на 15.01.18 в 08:23
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Танева

Имотите от държавния фонд - под наем или аренда само чрез търг

Отдаването под наем или аренда на имоти от държавния поземлен фонд ще се извършва само чрез търг. Това реши парламентът с окончателно приемане на промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. Така отпада възможността за..

публикувано на 28.03.24 в 16:03

Пуснаха под парична гаранция мъж от монтанско село, блудствал с малолетно момиче

53-годишен жител на монтанското село Лехчево е бил задържан за блудствени действия спрямо малолетно момиче от селото . Сигналът за престъплението бил подаден от майката на момичето в понеделник в РУП - Монтана.  От снетите сведения от..

публикувано на 28.03.24 в 15:56

Мобилно приложение показва в коя аптека можем да намерим дадено лекарство

Налично ли е дадено лекарство в аптечната мрежа и в коя аптека може да се намери – такава информация могат да получат хората чрез подаване на сигнал за липсващ медикамент през мобилно приложение. То е активно и беше представено от Българската асоциация..

публикувано на 28.03.24 в 15:54

Софийската митница с нов директор

Териториалната дирекция "Митница София“ е с нов директор - Павел Манченко, който до момента беше представител на Агенцията в Постоянното представителство на България към Европейския съюз.  Манченко има над 27 години стаж в системата на митниците, заемал е..

публикувано на 28.03.24 в 15:47

В молдовския град Тараклия ще бъде открит филиал на Русенския университет

В молдовския град Тараклия ще бъде открит филиал на Русенския университет, стана ясно от постановление на Министерския съвет. От 2016 г. ръководството на Русенския университет полага усилия за откриване на свой филиал в молдовския град Тараклия и с..

публикувано на 28.03.24 в 15:46

Полицията във В. Търново задържа двама души за грабеж

Полицията във Велико Търново задържа двама мъже и една жена за грабеж на пътя край Полски Тръмбеш. Служител на фирма направи граждански арест на крадец на голяма сума пари от касата на своя работодател. Двама мъже на 19 и 45 години и..

публикувано на 28.03.24 в 15:40
Ивана Георгиева от Дупница е в неизвестност от 22 февруари

Родителите на изчезналата Ивана обявиха награда от 50 000 лв. за този, който я намери

Родителите на изчезналата преди повече от месец 17-годишна Ивана Георгиева - Мария и Георги, обявяват парична награда от 50 хил. лева за всеки, който посочи местонахождението ѝ, даде информация за нея или я доведе. Това казаха двамата за БНР в..

публикувано на 28.03.24 в 15:36