Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опера на протеста в Тел Авив

| обновено на 07.02.18 в 17:41
Снимка: bg.wikipedia.org

„Театър на протеста“ съм гледала. Но за пръв път попадам на „опера на протеста“. Заглавието е „Словесни проблеми“ и е базирана върху текстове от израелската учебна програма.

Операта се провежда в абстрактна класна стая в 6 учебни часа по различни предмети. Всеки час обхваща дидактичен материал от детската градина, та до края на гимназията. Изпяването им пред учениците е с равен и убедителен тон. Така се показва всеки учебен предмет как спомага за изграждане на т. нар. национална идентичност. Идеята и музиката за това музикално –сценично произведение са дело Ури Агнон, който е взел за либрето текстовете от учебниците и най-вече от подробните указания с насочващи въпроси, сътворени от Министерството на просветата в очакване да се приложат стриктно от страна на патриотично настроеното учителство.

Главната изпълнителка в ролята на учителката по основни учебни предмети като национална история, ивритска лексика и литература, арабски език, но и математика, технологии и физкултура се грижеше учебният материал да бъде добре усвоен от подрастващите. Инструменталистите, които в определени моменти бяха и актьори, отчетливо четяха инструкциите и учебните планове, които послушните учители са длъжни да изпеят пред своите ученици. Особено внимание се обръщаше на учебните пособия, графично оформени от Ноя Финкелщайн, които всеки от зрителите държеше в ръце и дори имаха моменти на колективно четене. При занятието по физкултура –дърпане на въже, положителните бяха патриотично настроените десни сили, които се отъждествяват с управляващата коалиция. Участваха всички зрители, освен по-възрастните, които заспаха в първите 5 минути на представлението. За зала на спектакъла беше избрана библиотека. Затова пък младежите не искаха да си ходят след края на операта и останаха на допълнително занятие с артистите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59