Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боби Бобев: Сръбското предложение към Прищина ще очертае червените линии за двете страни

Снимка: vecer.mk

И Александър Вучич, и Хашим Тачи запазиха своя контрол върху процеса след договорката политическият диалог за нормализацията на отношенията между Белград и Прищина да се води да ниво президент. Това поясни в предаването "Събота 150" бившият български посланик в Прищина и Тирана Боби Бобев, който е доктор по история в Института по балканистика към БАН:
   

Всъщност какво се разбира под нормализация? В последно време, от година насам, Хашим Тачи – държавният глава на Косово, непрекъснато повтаря като сакрална фраза, че в рамките на настоящата година ще се постигне историческо споразумение.

2018 година ми се струва малко прибързано за финал на този диалог, въпреки обявеното от Вучич, че през пролетта Сърбия ще даде своето предложение към Косово, изтъкна Бобев:

Това няма да бъде формула за окончателното решаване на въпроса, а по-скоро ще очертае червените линии от едната и от другата страна,. Аз се надявам, че между тези две червени линии ще има пространство за компромиси. Без компромиси нищо като крайно решение не може да се случи. Дори вчера в София президентът Вучич каза това: не може едните да получат всичко, другите да не получат нищо.

Целта на Сърбия е да подобри, да стабилизира положението на сърбите в Косово, смята Бобев. Според него няма да се стигне до размяна на територии между Сърбия и Косово.

Албания не може да избяга от патерналистичната си позиция, която има от десетилетия към Косово. Това е видимият стремеж да оглави албанския фактор на Балканите, но това среща съпротива от косовска страна, отбеляза Бобев в коментар на изказването на албанския премиер Еди Рама за обща външна и отбранителна политика между Косово и Албания и избирането на общ президент.

Не мисля, че оттук нататък е възможно присъединяването на Косово както към Сърбия, така и към Албания, обобщи Бобев:

Самите сръбски политически лидери разбират, че връщането на Косово в състава на Сърбия е абсолютно невъзможно. От друга страна никой не би допуснал създаването на Велика Албания с влизането на Косово в границите на балканската държава. И самите косовари като политически фактори не го желаят. Между албанците в Косово и албанците в Албания има сериозни разлики, включително като политически цели. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български автобус катастрофира в Турция, 11 души са ранени

11 души бяха ранени, след като автобус с българска регистрация се преобърна в Турция. Състоянието на двама от пострадалите е тежко. Автобусът излязъл от платното, ударил се в дърво и се преобърнал край градчето Каваклъ в област Къркларели. В превозното срество е имало 14 пътници, сред които и двама български граждани.  Единият от сънародниците..

публикувано на 20.04.24 в 01:20

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се представя с проекта "Съседите"- мултимедийна и интерактивна инсталация за премълчаните и избледнели..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като "историческа". Граничният спор между двете страни датира още от разпадането на Съветския съюз преди..

публикувано на 19.04.24 в 22:52
Илюстративна снимка - разрушено съоръжение за зърно в Павловка, Украйна, събота, 22 юли 2023 г.

Русия е унищожила складове в Украйна и продукти, предназначени за износ за Азия и Африка

При днешната си ракетна атака срещу черноморското пристанище Пивденни, Русия е унищожила складови съоръжения и земеделски продукти, предназначени за износ за Азия и Африка, съобщиха украинските власти. Пристанището е било поразено с няколко ракети, които предизвикали и пожар. Президентът на Украйна Володимир Зеленски използва случая, за да..

публикувано на 19.04.24 в 22:46

136 конгресмени подкрепиха законопроекта за нов пакет американска помощ за Украйна

Законопроектът за новия пакет американска военна помощ за Украйна в размер на почти 61 милиарда долара получи подкрепата на повечето членове на Камарата на представителите преди утрешното гласуване. Съюзниците в НАТО ще предоставят на Киев още системи за противовъздушна отбрана В хода на процедурно гласуване тази вечер в Камарата на..

публикувано на 19.04.24 в 22:11

Премиерът е уверил посланика на САЩ, че изграждането на VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй" е сред приоритетите на правителството

България и Съединените щати имат ползотворно сътрудничество в общите проекти от взаимен интерес, които ще допринесат за постигане на енергийната сигурност.   Това е становището на премиера Димитър Главчев и посланика на САЩ у нас Кенет Мертен, изразено на среща в Министерския съвет.  Правителствената информационна служба уточнява, че по време на..

публикувано на 19.04.24 в 22:06
Асен Василев

Василев: Сделката с "Боташ" е изключително неизгодна

Има два възможни сценария за България по сделката "Боташ" – да се водят преговори с турската компания, или да се прекрати договорът, ако той противоречи на европейското законодателство. Това заяви Асен Василев в Благоевград, където лидерите на Продължаваме промяната провеждат среща с членове и симпатизанти на партията.  НС реши: Министърът..

публикувано на 19.04.24 в 21:54