Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ансамбъл Wien с Албена Данаилова посвети вечер на Алма Малер в Музикферайн

Ансамбъл Wien
Снимка: Фестивален архив

На 8 април в зала “Брамс“ на Музикферайн във Виена се състоя концерт на известния австрийски струнен квартет  “Ensemble Wien“. В тази камерна формация водеща роля от 2011 г.  има забележителната българска цигуларка и концертмайстор на Виенската филхармония  Албена Данаилова.

Специални гости в програмата на концерта в Музикферайн бяха сопраното Хен Райс от Израел, пианистката Корделия  Хьофер и много популярните в Австрия актьори Петер Симонишек и Бригите Карнер.

Беше емоционално завладяваща вечер, в която музикални интерпретации се редуваха  с литературни текстове на  австрийски поети и писатели - едно събитие, което потопи публиката в елегантната епоха на Виена от края на XIX и началото на XX век. Самият надслов на концерта - “Музикалният салон на Алма Малер“ - разкрива оригинална концепция. Прозвучаха композиции от песенното и инструментално творчество на най-известните представители на Виенската музикална сцена от този период: Албан Берг, Ерих Корнголд, Антон Веберн, Арнолд Шьонберг,  Рихард Щраус, Александър Цемлински,  Йозеф Щраус, Густав Малер, както и Антонин Дворжак - почетен член на Обществото на приятелите на музиката във Виена.

Своеобразен акцент и център на вечерта бе забележителната фигура на Алма Малер. Сопраното Хен Райс изпълни две песни, композирани от нея, а актьорите Бригите Карнер и Петер Симонишек прочетоха  подбрани откъси от личния дневник на Алма Малер, както и нейната писмена кореспонденция с Густав Малер. Наричат често тази харизматична и удивителна за своето време жена  “музата на деветима творци“ – сред тях са големите художници Густав Климт и Оскар Кокошка, които оставят трайна следа в модерното за тази епоха изкуство в Австрия от началото на миналото столетие.  Времето от края на XIX век до началото на Първата световна война  е една от връхните точки в историята на Австро -унгарската империя на Хабсбургите и поставя началото на забележителни новаторски постижения – стилът сецесион в архитектурата и оригиналните идеи на Ото Вагнер за градоустройствен план на Виена, психоанализата на Зигмунд Фройд, философията на Лудвиг Витгенщайн, по-късно дванайсеттоновата музика на Арнолд Шьонберг, както и много  други постижения в литературата, музиката, философията, които слагат своя  отпечатък  върху  Виенското модерно изкуство. Именно в тази динамична творческа епоха Алма Малер първоначално е ученичка по композиция при Александър Цемлински, а по-късно става съпруга на гениалния  Густав Малер. Според нейни биографи, тя създава над 100 песни, но повечето се загубват през Втората световна война и днес са известни едва 17 от тях. Две от песните на Алма Малер “In meines Vaters Garten“ и “Bei dir ist es traut“ прозвучаха на концерта в Музикферайн в изпълнение на сопраното Хен Райс и впечатлиха с елегична мечтателност и меланхолия, които  носят като настроение. Великолепно бе соловото изпълнение на Албена Данаилова в “Интермецо“  от Сюитата за цигулка и пиано, оп. 11, от музиката  към пиесата “Много шум за нищо“ от Ерих Волфганг Корнголд. 

За слушателите на предаването “ Алегро Виваче“ по "Хоризонт" Албена  Данаилова  разказва интересни подробности за своите съвместни изяви с “Ensemble Wien“, за специфичния  репертоар на тази камерна формация и концепцията при  съставянето  на техните концертни програми. Чуйте от звуковия файл.


 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59