Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Класическа музика ще огласява царския дворец в крепостта „Царевец“ по време на „Сцена на вековете“

Снимка: Здравка Маслянкова

Силни и атрактивни заглавия ще предложи на великотърновци и гостите на старопрестолния град третото издание на Летния сезон на българските оперни театри „Сцена на вековете“. Осем са заглавията в тазгодишния афиш, а класическа музика ще огласява царския дворец в крепостта „Царевец“ всяка седмица от 7 юли до 5 септември. Съзвездие от именити български певци и актьори, сред които Калуди Калудов, Йоана Железчева, Орлин Горанов, Мариан Бачев, ще пеят под звездите. 

Българското национално радио е медиен партньор на фестивала.

В крепостта „Царевец“ това лято среща си дават държавните опери в Бургас и Русе, Театрално-музикалният център във Варна и музикално-драматичният театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново. Фестивалът „Сцена на вековете“ се открива на 7 юли с постановката „Ромео и Жулиета“ на балет „Арабеск“ по музиката на Сергей Прокофиев. В Шекспировата драма участва цялата трупа, а в главните роли зрителите ще видят Виктория Петрова и Филип Миланов, разказа хореографът на постановката и артистичен директор на балет „Арабеск“ Боряна Сечанова:

Основната тема, която съм засегнала, е дали това, което правим с мисъл за добро, някой път не носи най-голямото зло. Това е много актуална тема в момента, защото много често се оправдаваме с някакви добри цели за нашите постъпки, а всъщност в глобалната картина се оказва, че не всичко е точно така.

Доайените на балет „Арабеск“ Даниела Иванова и Асен Наков се превъплъщават в ролите на Дойката и Падре Лоренцо.

Държавната опера в Бургас залага на класическите заглавия. На 14 юли царският дворец в крепостта „Царевец“ става част от декора на операта „Мадам Бътерфлай“ от Джакомо Пучини, разказва Гергана Стоянова.

Представя сблъсъка между двете култури – американската и японската. Създадена е по драмата „Гейша“ на Беласко и описва трагичната история на едно японско девойче Чо-Чо-Сан, която е буквално жертва на американски офицер, който изживява своята авантюра, женейки се за японка. След тригодишно негово отсъствие той се връща с новата си американска съпруга и идва да отведе сина на Чочо Сан и негов син. Гейшата е буквално предадена от своя любим и отритната от своите, тай като е изменила на културата си.

В главната роля е сопраното Йоана Железчева, сочена от критиците като най-добрата българска Чо-Чо-Сан. Ще й партнират световноизвестният тенор Калуди Калудов, мецосопраното Андреана Николова и баритонът Мариян Йовановски.

Йоана Железчева публиката в крепостта „Царевец“ ще слуша под звездите и на 18 август в спектакъла на Бургаската опера „Аида“ – най-известната творба на Верди. 

Съществува един мит, че тя е поръчана за откриването на Суецкия канал, но това не е точно така. Действието се развива по времето на фараоните в Египет. Касае съдбата на поробена етиопски принцеса - Аида. В нея е влюбен египетски военачалник Радамес, който обаче е принуден да се сгоди за египетската принцеса Амнерис , само и само да спаси Аида и нейния поробен народ. Заради това той е осъден на смърт, но смъртта му споделя неговата любима Аида.

Театрално- музикалният център във Варна ще съчетае традицията със съвремието. На 21 юли е постановката на мюзикъла „Зоро“по музиката на Джипси Кингс и Джон Камерън. Търсим синтезът между музикалните и драматичните жанрове, посочи Любомир Кутин:

Вие ще видите нещо, което е познато от екрана, но неговото представяне на живо има своите преимущества.

Другото заглавие, с което ще се представим – „Джоконда“ от Понкиели, това е по Виктор Юго. Представете си късният Верди от времето на „Отело“. Ариго Бойто е либретист. Това е една романтична драма, която ще принесе духът на Венеция на сцената в „Царевец“. Ще се представят изпълнители – международен състав, в който се включват и нашият главен диригент Ян ван Маанен.

На 27 юли музикално-драматичният театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново ще се включи във фестивала „Сцена на вековете“ с мюзикъла по Добри Войников „Криворазбраната цивилизация“, музиката е на Дечо Таралежков. Диригент на спектакъла е директорът на театъра Васил Вълчев, а партиите са поставени по оригиналните партитури.

Повече от 40 години никой не беше посягал към музиката на Дечо Таралежков. За първи път в България Великотърновският театър представя в сценичен вариант мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“. Всеки един от героите е охарактеризиран със своя музикална тема, която в повечето от случаите е поставена на фолклорна основа, както и хорови напеви, обработени от българския фолклор също са вплетени в цялостната постановка, чрез които търсим един общ художествен образ, за да бъде внушено посланието на времето, на епохата, както и една препратка към днешния ден. В основата е и пречистващата сила на смеха, разбира се, изобличаване на псевдоевропейските  маниери. Комичните ситуации преминават в остро саркастично изобличаване на чисто човешките слабости.

Държавната опера в Русе ще се представи с две заглавия на „Сцена на вековете”. Оперетата „Луд Гидия” от Парашкев Хаджиев ще бъде на 3 август, разказва Стефан Матеев:

Интересното е, че тука има участие Фолклорен състав „Найден Киров”, който допълнително допринася за цветността на това заглавие. Действието е много динамично, публиката е в един непрекъснат интерес към сцената през цялото време. Диригент Димитър Косев, режисьор е Павел Герджиков. Над 300 елемента са вложените в костюмите. В преговори сме за ролята на Кадията с Руслан Мъйнов специално за „Сцена на вековете“.

Вторият спектакъл на Държавна опера Русе закрива „Сцена на вековете” това лято. Това е „Човекът от Ла Манча” с участието на Орлин Горанов и Мариан Бачев – съответно като Дон Кихот и Санчо Панса. Изключителният тандем ще пренесе публиката в Севиля от края на XVI век на 5 септември.

След всеки спектакъл ще има подарък за зрителите – запазената старопрестолна марка „Звук и светлина“.

„Сцена на вековете“ е под патронажа на министъра на културата Боил Банов.

Снимка

Кои спектакли ще бъдат представени тази година на „Сцена на вековете“ разказва кореспондентът ни Здравка Маслянкова в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28