Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюзикълът "Алиса и старият цирк" с награда на цирковия фестивал в Натаня

Снимка: bg.wikipedia.org

Може ли един мюзикъл да получи циркова награда? Оказва се възможно, когато мюзикълът е „Алиса и старият цирк“, а актьорите имат нелоши постижения и в акробатиката, и в жонгльорството. Сигурно биха се справили и с дресировка, примерно на кученце, но в Израел е забранено да бъдат представени животни на спектакли.

Историята, разказана в представлението, е доста проста. За рождения си ден Алиса получава мобилен телефон и кутия с играчки от времето на своята баба: топка, въженце, кукла и, разбира се, няколко палячовци. Интересува я, обаче, само мобилния телефон. Дори когато палячовците оживяват, тя ги е загърбила. Най-многото да поиска да си направи селфи с тях, да го изпрати в Инстаграм и да получи лайкове. Тогава клоуните решават да повредят мобилния й телефон, за да види какво те умеят. И тук представлението завладява въображението както на малките зрители, така и на възрастните, които са ги довели!

Невероятна смес от фантазия, клоунада, но и добри циркови постижения ентусиазират публиката, като някои от децата дори решават, че и те трябва да се присъединят. Там, където не могат на живо да изпълнят някакъв номер, артистите се обръщат към кукления театър, към анимацията, към театъра на сенките. Може би не само за Алиса от представлението, а и децата в залата, „старият цирк“- едно от най-веселите преживявания от времето на техните баби и дядовци, е откритие. За възрастните е един спомен от детството им, до който могат да се докоснат отново. Наистина „страна на чудесата“ не като онези от приказката, а много по-реална. Само костюмите и декора на дизайнерката от Берлин Олга Думова са точно от приказната страна на чудесата. А режисьорът Михаил Теплицки и композиторът Евгени Левитас са успели да изградят един истински цирков свят, не виртуален, не фотошоп, а истински и както те казват такъв, който се държи на трите „И“-та: интуиция, импровизация и интонация. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25