Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Илчевски: Езикът е толкова по-велик, колкото по-красиво се изразяваме

Николай Илчевски
Снимка: архив

Писателите могат да посрещат Празника на буквите на странни и неочаквани места. Николай Илчевски например е избрал един склад, за да допише свой ръкопис, притискан от срокове. За такива моменти той казва, че има потребността да открива места, които не го изкушават с друго, освен да пише.

Разбрах твърде късно, че диалектите са съкровищницата на езика, която ни свързва с други народи. В момента уча пети чужд език, а ме е срам, че не изучих бащиния си диалект, за който са писани толкова много неща в литературата, разказа той пред "Хоризонт":

"Имаше такива модерни времена – не знам хората ли са виновни, тенденциите ли са виновни, но имаше времена, в които изгорихме диалектните си форми под натиска на медиите, които на практика консолидират езика. Било е като начина, по който хората са горели диканите и паламарките, с които са изкарвали насъщния си. Това е много странно и тъжно нещо, но самият език показва, че езиците са трудно умиращи неща."

Можем да напишем купища доклади, че нравствеността и духовността са в упадък, а чувствеността - изхабена, но хората имат почти биологична нужда да се обичат. Същото е и с езика, смята Николай Илчевски. По думите му, понякога в ежедневието ни не личи да се гордеем, че сред 196 държави само ние имаме своя писменост, но езикът е жив, докато го употребяваме и е толкова по-велик, колкото по-красиво се изразяваме. Новата графична изразност полека заменя думите, но няма да ги замени напълно, оптимист е Илчевски.

Думите и езиците понякога се озовават в парадоксални ситуации - 700 години на практика нашият език е бил под двоен натиск – на две чужди системи, и е оцелял, което е феноменално, така както е феноменално, че имаме азбука, посочи още Николай Илчевски:

"Азбуката ни е минала през един чуден момент, когато Ростислав, моравският княз, поръчал да се направи глаголицата, но под натиска на Византия е свален с преврат. Писмеността би се загубила, защото учениците му на практика са били гонени, измъчвани, убивани. Ако не беше великият наш княз Борис да ги приеме - това с глаголицата и славянската писменост щеше да бъде един ограничен, забравен във времето експеримент."

Радвам се на всяко изречение, написано с красив смисъл и любимите ми български думи, отбеляза в заключение писателят.

Цялото интервю е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29
Мадам Бътерфлай

Великолепно начало на "Опера в киното"

С удоволствие се връщам към скъпите музикални спомени от миналото лято, когато имах щастието да присъствам на два изключително красиви спектакъла от юбилейното стотно издание на оперния фестивал на Арена ди Верона. Гледах продукцията на Уго де Ана на “Тоска“ и възстановка на продукцията на Франко Дзефирели на “Мадам Бътерфлай“. Разбира се, не е..

публикувано на 16.04.24 в 17:22

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 25-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива:  20.05-21.00 ч.: Отзвук от три изключителни събития: - Бродуейският мюзикъл “Фантомът на операта“ гостува в зала 1 на НДК - Премиера на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – постановка на знаменития хърватски..

обновено на 15.04.24 в 18:53